fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPodatkiCoraz bliżej nowych unijnych podatków

Coraz bliżej nowych unijnych podatków

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie zapowiadanych wcześniej trzech nowych podatków, z których dochody wpłyną bezpośrednio do budżetu UE.

Chodzi o następujące podatki:

1) opłaty z handlu uprawnieniami do emisji (ETS)

KE proponuje, by 25 proc. dochodów z handlu uprawnieniami do emisji w UE trafiało do budżetu UE. Dzięki temu w latach 2026–2030 do unijnego budżetu ma wpływać ok. 12 mld euro rocznie.

2) graniczny podatek węglowy

KE proponuje przeznaczyć do budżetu UE 75 proc. dochodów osiąganych poprzez ten podatek obciążający towary na granicach w oparciu o emisję CO2. Dochody budżetu UE szacuje się na około 1 mld euro rocznie w latach 2026–2030.

3) od zysków przedsiębiorstw międzynarodowych

Dochody dla budżetu UE z tego tytułu mają wynieść około 2,5–4 mld euro rocznie.

Łącznie w latach 2026–2030 dzięki tym nowym podatkom do budżetu UE wpłynie średnio do 17 mld euro rocznie.

Zaproponowane nowe podatki mają pomóc spłacić zadłużenie powstałe w związku z finansowaniem Funduszu Odbudowy. Z nowych wpływów ma być również finansowany Społeczny Fundusz Klimatyczny.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już europodatek od plastiku niepodlegającego recyklingowi.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA