fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatCoraz mniej Amerykanów należy do związków zawodowych

Coraz mniej Amerykanów należy do związków zawodowych

Mieszkańcy USA coraz mniej chętnie podejmują działalność w związkach zawodowych.

Wskaźnik uzwiązkowienia w USA wyniósł w 2022 roku 10,1 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 10,3 proc. Odsetek pracowników zrzeszonych w tego typu organizacjach spada systematycznie od 1983 roku, gdy rozpoczęto zbieranie danych na ten temat. Wtedy do organizacji pracowniczych należało 20,1 proc. zatrudnionych osób.

Spadki są zastanawiające, ponieważ ruch związkowy cieszy się poparciem administracji obecnego prezydenta, Joe Bidena.

W amerykańskim sektorze prywatnym do związków zawodowych należy zaledwie 6 proc. pracowników, a w budżetowym aż 33,1 proc. Najwięcej związkowców jest w policji i służbie więziennej, gdzie stanowią 34,6 proc. zatrudnionych. Łącznie zapisanych jest do związków zawodowych ponad 14 milionów Amerykanów.

Zauważalna jest też tendencja przystępowania do organizacji pracowniczych głównie starszych osób, powyżej 45. roku życia.

Liz Shuler, szefowa największej krajowej centrali związkowej AFL-CIO twierdzi, że te tendencje są efektem wrogiego nastawienia do związków firm, które za wszelką cenę chcą zminimalizować wpływ szeregowych pracowników na warunki, w których wykonują oni swoje obowiązki.

Mimo zmniejszających się liczebności związków zawodowych cały czas rosną ich majątki. W 2021 roku dysponowały budżetem sięgającym 31,6 mld USD. Znaczna część tych kwot została przeznaczona na działania polityczne polegające głównie na wspieraniu kampanii Partii Demokratycznej.

wsws.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA