fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatCoraz mniej Amerykanów należy do związków zawodowych

Coraz mniej Amerykanów należy do związków zawodowych

Mieszkańcy USA coraz mniej chętnie podejmują działalność w związkach zawodowych.

Wskaźnik uzwiązkowienia w USA wyniósł w 2022 roku 10,1 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 10,3 proc. Odsetek pracowników zrzeszonych w tego typu organizacjach spada systematycznie od 1983 roku, gdy rozpoczęto zbieranie danych na ten temat. Wtedy do organizacji pracowniczych należało 20,1 proc. zatrudnionych osób.

Spadki są zastanawiające, ponieważ ruch związkowy cieszy się poparciem administracji obecnego prezydenta, Joe Bidena.

W amerykańskim sektorze prywatnym do związków zawodowych należy zaledwie 6 proc. pracowników, a w budżetowym aż 33,1 proc. Najwięcej związkowców jest w policji i służbie więziennej, gdzie stanowią 34,6 proc. zatrudnionych. Łącznie zapisanych jest do związków zawodowych ponad 14 milionów Amerykanów.

Zauważalna jest też tendencja przystępowania do organizacji pracowniczych głównie starszych osób, powyżej 45. roku życia.

Liz Shuler, szefowa największej krajowej centrali związkowej AFL-CIO twierdzi, że te tendencje są efektem wrogiego nastawienia do związków firm, które za wszelką cenę chcą zminimalizować wpływ szeregowych pracowników na warunki, w których wykonują oni swoje obowiązki.

Mimo zmniejszających się liczebności związków zawodowych cały czas rosną ich majątki. W 2021 roku dysponowały budżetem sięgającym 31,6 mld USD. Znaczna część tych kwot została przeznaczona na działania polityczne polegające głównie na wspieraniu kampanii Partii Demokratycznej.

wsws.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA