fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatCoraz mniej chętnych na wsparcie finansowe Ukrainy

Coraz mniej chętnych na wsparcie finansowe Ukrainy

Władze Ukrainy przyznają, że wybuch konfliktu w Strefie Gazy znacznie utrudnił możliwości pozyskiwania wsparcia finansowego na prowadzoną w ich kraju wojnę.

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko twierdzi, że jego kraj mierzy się z coraz większymi problemami w działaniach mających na celu uzyskanie pomocy na walkę z Rosją. Polityk podzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas wywiadu udzielonego Agencji Reutera. Jego zdaniem obecni partnerzy Ukrainy są już zmęczeni trwającym konfliktem. Przyznał, że rząd w Kijowie musi podejmować coraz większe wysiłki, aby uzyskać wsparcie od zaprzyjaźnionych państw, instytucji i organizacji międzynarodowych. 

Dodatkowo sytuację skomplikował atak Hamasu na Izrael i zaangażowanie USA w tym regionie, co może zmniejszyć priorytet, który dotychczas miał ukraiński konflikt w waszyngtońskiej administracji. 

Kto finansuje Ukrainę?

Jednocześnie potrzeby cały czas są ogromne. Ukraina musi w przyszłym roku zapewnić sobie środki na pokrycie potężnego deficytu budżetowego, sięgającego 43 miliardów dolarów. Kraj liczy tu na wsparcie płynące głównie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Japonii. 

Ze względu na toczony konflikt, większość wierzycieli Ukrainy zawiesiła do roku 2027 egzekucję należnych im zobowiązań. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA