fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCoraz mniej chętnych na wsparcie finansowe Ukrainy

Coraz mniej chętnych na wsparcie finansowe Ukrainy

Władze Ukrainy przyznają, że wybuch konfliktu w Strefie Gazy znacznie utrudnił możliwości pozyskiwania wsparcia finansowego na prowadzoną w ich kraju wojnę.

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko twierdzi, że jego kraj mierzy się z coraz większymi problemami w działaniach mających na celu uzyskanie pomocy na walkę z Rosją. Polityk podzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas wywiadu udzielonego Agencji Reutera. Jego zdaniem obecni partnerzy Ukrainy są już zmęczeni trwającym konfliktem. Przyznał, że rząd w Kijowie musi podejmować coraz większe wysiłki, aby uzyskać wsparcie od zaprzyjaźnionych państw, instytucji i organizacji międzynarodowych. 

Dodatkowo sytuację skomplikował atak Hamasu na Izrael i zaangażowanie USA w tym regionie, co może zmniejszyć priorytet, który dotychczas miał ukraiński konflikt w waszyngtońskiej administracji. 

Kto finansuje Ukrainę?

Jednocześnie potrzeby cały czas są ogromne. Ukraina musi w przyszłym roku zapewnić sobie środki na pokrycie potężnego deficytu budżetowego, sięgającego 43 miliardów dolarów. Kraj liczy tu na wsparcie płynące głównie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Japonii. 

Ze względu na toczony konflikt, większość wierzycieli Ukrainy zawiesiła do roku 2027 egzekucję należnych im zobowiązań. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA