fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesCoraz mniej firm chce realizować zamówienia dla unijnych państw

Coraz mniej firm chce realizować zamówienia dla unijnych państw

Spada liczba dostawców produktów i usług ubiegających się o realizację zamówień publicznych dla instytucji państw należących do UE.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport na temat sytuacji rynku zamówień publicznych w krajach Unii Europejskiej. Badany przez ETO okres obejmował lata 2011-2021. Zgodnie z przedstawionymi wnioskami rynek zamówień publicznych w unijnych państwach w tym okresie się kurczył. Chociaż jest on wart każdego roku 2 biliony euro, to cały czas spada liczba firm rywalizujących o realizację zleconych zadań. 

Podczas gdy kilkanaście lat temu w każdym postępowaniu uczestniczyło w UE średnio 5,7 oferentów, to w ostatnich latach liczba ta spadła do 3,2 oferentów. W 42 proc. przetargów ogłoszonych w 2021 roku wystartowała tylko jedna firma. 

Audytorzy zwracają uwagę na nadmierną biurokratyzację postępowań związanych z zamówieniami publicznymi oraz coraz dłuższe procesy (wydłużyły się o 50 proc. w badanym okresie) administracyjne, które im towarzyszą. 

Dodatkowo najczęstszym kluczowym kryterium wyboru danej oferty jest cena, a nie oczekiwana jakość realizacji danego projektu. 

ETO krytycznie ocenił dyrektywę Komisji Europejskiej z 2014 roku, która dokonała reformy systemu zamówień publicznych. Zdaniem audytorów zmiana ta przyniosła więcej dodatkowych błędów niż poprawy i usprawnienia procedur. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA