fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesCoraz mniej firm chce realizować zamówienia dla unijnych państw

Coraz mniej firm chce realizować zamówienia dla unijnych państw

Spada liczba dostawców produktów i usług ubiegających się o realizację zamówień publicznych dla instytucji państw należących do UE.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) opublikował raport na temat sytuacji rynku zamówień publicznych w krajach Unii Europejskiej. Badany przez ETO okres obejmował lata 2011-2021. Zgodnie z przedstawionymi wnioskami rynek zamówień publicznych w unijnych państwach w tym okresie się kurczył. Chociaż jest on wart każdego roku 2 biliony euro, to cały czas spada liczba firm rywalizujących o realizację zleconych zadań. 

Podczas gdy kilkanaście lat temu w każdym postępowaniu uczestniczyło w UE średnio 5,7 oferentów, to w ostatnich latach liczba ta spadła do 3,2 oferentów. W 42 proc. przetargów ogłoszonych w 2021 roku wystartowała tylko jedna firma. 

Audytorzy zwracają uwagę na nadmierną biurokratyzację postępowań związanych z zamówieniami publicznymi oraz coraz dłuższe procesy (wydłużyły się o 50 proc. w badanym okresie) administracyjne, które im towarzyszą. 

Dodatkowo najczęstszym kluczowym kryterium wyboru danej oferty jest cena, a nie oczekiwana jakość realizacji danego projektu. 

ETO krytycznie ocenił dyrektywę Komisji Europejskiej z 2014 roku, która dokonała reformy systemu zamówień publicznych. Zdaniem audytorów zmiana ta przyniosła więcej dodatkowych błędów niż poprawy i usprawnienia procedur. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA