fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej firm chce zatrudniać pracowników

Coraz mniej firm chce zatrudniać pracowników

Spadł odsetek przedsiębiorstw, które w najbliższym czasie planują zatrudnić pracowników – wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad.

Ranstad we współpracy z pracownią GFK przygotował badanie „Plany Pracodawców”, z którego wynika, że zamiar zatrudnienia nowych ludzi ma obecnie tylko 16 proc. pracodawców, podczas gdy rok temu było to jeszcze 32 proc. Ostatni raz tak mało firm planowało zwiększyć zatrudnienie dekadę temu. Zmian kadrowych w planach nie ma aż 74 proc. firm i jest to rekord w historii badania. Redukcję zatrudnienia planuje 7 proc. ankietowanych.

Opisywane badanie wykazało, że zatrudnienie najczęściej zwiększają firmy, które działają w sektorze SSC/BPO (33 proc.), w przemyśle (21 proc.) oraz w budownictwie (20 proc.).

– Mimo najbardziej pesymistycznych w historii badania przewidywań pracodawców odnośnie wzrostu gospodarczego (jeśli pominiemy rok 2020), odsetek pracodawców zapowiadających zwolnienia (7 proc.) jest niższy niż w 25. – z 27 – edycji badania „Plany pracodawców” z lat 2009-2015 (w pozostałych dwóch edycjach wynosił on również 7 proc.) – powiedział Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, redaktor portalu Rynekpracy.org i współtwórca podcastu „Ekonomia i cała reszta”.
– Co to znaczy? Że pracodawcy, jeśli tylko mogą, powstrzymują się od zwolnień. Po pierwsze, wielu z nich w ostatnich latach zmagało się z problemem pozyskania pracowników. Przekonali się, jak kosztowne jest nieobsadzanie wakatów i ile może trwać zrekrutowanie kompetentnych ludzi. Po drugie, przez ostatnie kilkanaście lat Polska przechodziła przez okresy spowolnienia czy kryzysy albo suchą stopą, albo szybciej niż większość innych państw rozwiniętych odrabiała straty. Planowane podwyżki – średnio dwukrotnie niższe od poziomu inflacji – sygnalizują, że zamiast redukcji liczebności załóg pracodawcy, zmagający się z niższym poziomem przychodów i zysków, mogą próbować ograniczyć wzrost płac. Malejąca liczba rekrutacji i niepewność mogą sprawić, że takie podejście może być odbierane pozytywnie także przez większość załóg – mówi Łukasz Komuda.

Jeśli chodzi o płace, to w najbliższych miesiącach podwyżki planuje 46 proc. firm (rok temu 48 proc.). Najchętniej wynagrodzenia podnoszą pracodawcy z południa Polski (51 proc.), a najgorzej sytuacja wygląda na północy kraju (40 proc.). Najczęściej podwyżki wyniosą od 4 do 7 proc. (w 31 proc. firm) oraz od 7 do 10 proc. (w 27 proc. firm). Tylko 2 proc. przedsiębiorstw planuje podwyżki w widełkach od 16 do 20 proc., czyli w okolicach inflacji. Z kolei aż 53 proc. firm deklaruje, że dzisiaj zatrudnia osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie.

Na sytuację na rynku pracy bez wątpienia mają wpływ pogarszające się nastroje pracodawców, wśród których aż 53 proc. obawia się, że w ciągu pół roku Polskę dotknie recesja, a 39 proc. mówi o stagnacji. Tylko 4 proc. firm prognozuje wzrost gospodarczy. Plusem jest fakt, że aż 59 proc. ankietowanych pracodawców pozytywnie ocenia swoją obecną kondycję finansową.

Randstad

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA