fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej frankowiczów chce walczyć z bankami

Coraz mniej frankowiczów chce walczyć z bankami

Niespełna 40 proc. kredytobiorców posiadających kredyty we frankach szwajcarskich chce pozwać swój bank – wynika z badania UCE Research i SYNO Poland.

To o ponad 10 punktów procentowych mniej niż w kwietniu 2021 r., gdy do sądu chciała iść ponad połowa frankowiczów. Jednocześnie ponad 27 proc. ankietowanych w ogóle nie chce wchodzić w spór z bankiem, a 33,7 proc. jest niezdecydowanych.

Zdaniem adwokata Jakuba Bartosiaka z kancelarii MBM Legal chęć do procesów maleje, bo w Polsce rośnie inflacja, przez co niektórzy ludzie wstrzymują się przed podejmowaniem działań wymagających dodatkowych wydatków. Część z frankowiczów czeka też na propozycje ugody ze strony banków, choć – jak pokazuje doświadczenie – jeśli takie oferty się pojawią, to nie są one atrakcyjne. Eksperci twierdzą, że kredytobiorcy niechętnie podejmują negocjacje z bankami, bo zwykle mają negatywne doświadczenia i nie widzą sensu w podejmowaniu takich prób.

Przeprowadzone badanie wykazało, że w 2021 r. z klientami kontaktowało się 13,8 proc. banków, które chciały zaproponować ugody, podczas gdy rok wcześniej było to 7,6 proc. Przewiduje się, że w kolejnych miesiącach takich prób będzie więcej, bo banki liczą, że kredytobiorcy zaakceptują korzystne dla banków warunki.

– Polegają na traktowaniu kredytów od początku jako złotowych, z właściwą dla nich marżą i odpowiadającym im oprocentowaniem. W niewielkim stopniu obniża to saldo zadłużenia wobec banku. Natomiast zastosowanie wskaźnika WIBOR do oprocentowania kredytu naraża frankowiczów na ryzyko dalszego podnoszenia rat i w efekcie – do wzrostu całkowitego kosztu kredytu – wyjaśniła mec. Milena Mocarska z MBM Legal.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA