Jeszcze w 2021 r. Polska wydała pozwolenia na pracę ponad 504 tys. obcokrajowcom. W roku 2022 wydano 365 tys. takich pozwoleń, a w 2023 r. już tylko 320 tys. Z tego przygniatającą większość pozwoleń (85 proc.) wydano mężczyznom.
Najwięcej obcokrajowców znalazło pracę w województwach: mazowieckim (65 tys.), wielkopolskim (prawie 40 tys.) i śląskim (37 tys.). Najmniej podjęło zatrudnienie w województwie opolskim (niecałe 4 tys. osób).
Jednocześnie rok 2023 był pierwszym od lat, gdy wśród napływających do Polski pracowników dominowały osoby innych narodowości niż ukraińska. Najwięcej przybyło Hindusów (prawie 46 tys.), Nepalczyków (35 tys.) i Filipińczyków (29 tys.). Kolejne miejsca zajmowali obywatele Uzbekistanu, Bangladeszu, Turcji, Kolumbii, Kazachstanu, Wietnamu, Indonezji, Turkmenistanu, Azerbejdżanu, Pakistanu i dopiero na 14. pozycji znalazła się Ukraina, z liczbą niewiele przekraczającą 7 tys. osób ubiegających się o pracę.
Jeżeli chodzi o zawody, to dominowały osoby wykonujące proste prace w przemyśle (prawie 57 tys.) oraz kierowcy ciężarówek i autobusów (32 tys.). Wśród wszystkich pozwoleń na pracę tylko dwa były wydane dla lekarzy i trzy dla nauczycieli akademickich.