fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej obcokrajowców chce pracować w Polsce

Coraz mniej obcokrajowców chce pracować w Polsce

W 2023 roku wydano znacznie mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców niż rok wcześniej. Szczególnie zauważalny jest spadek liczby tego typu dokumentów wydanych obywatelom Ukrainy.

Jeszcze w 2021 r. Polska wydała pozwolenia na pracę ponad 504 tys. obcokrajowcom. W roku 2022 wydano 365 tys. takich pozwoleń, a w 2023 r. już tylko 320 tys. Z tego przygniatającą większość pozwoleń (85 proc.) wydano mężczyznom. 

Najwięcej obcokrajowców znalazło pracę w województwach: mazowieckim (65 tys.), wielkopolskim (prawie 40 tys.)  i śląskim (37 tys.). Najmniej podjęło zatrudnienie w województwie opolskim (niecałe 4 tys. osób). 

Jednocześnie rok 2023 był pierwszym od lat, gdy wśród napływających do Polski pracowników dominowały osoby innych narodowości niż ukraińska. Najwięcej przybyło Hindusów (prawie 46 tys.), Nepalczyków (35 tys.) i Filipińczyków (29 tys.). Kolejne miejsca zajmowali obywatele Uzbekistanu, Bangladeszu, Turcji, Kolumbii, Kazachstanu, Wietnamu, Indonezji, Turkmenistanu, Azerbejdżanu, Pakistanu i dopiero na 14. pozycji znalazła się Ukraina, z liczbą niewiele przekraczającą 7 tys. osób ubiegających się o pracę. 

Jeżeli chodzi o zawody, to dominowały  osoby wykonujące proste prace w przemyśle (prawie 57 tys.) oraz kierowcy ciężarówek i autobusów (32 tys.). Wśród wszystkich pozwoleń na pracę tylko dwa były wydane dla lekarzy i trzy dla nauczycieli akademickich. 

psz.praca.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA