fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej ofert pracy, ale bezrobocie nie rośnie

Coraz mniej ofert pracy, ale bezrobocie nie rośnie

Chociaż gwałtownie spada liczba ogłoszeń o pracę dostępnych na największych portalach rekrutacyjnych, to bezrobocie utrzymuje się cały czas na niskim poziomie.

Firma Grant Thornton to jedna z największych na świecie organizacja audytorsko-doradcza. Jej polski oddział publikuje cykliczne raporty na temat sytuacji naszego rynku pracy. Publikacje polegają na analizie liczby i treści ogłoszeń o pracę na 50 wiodących portalach rekrutacyjnych. 

Poszukiwani są opiekunowie medyczni

Dane zebrane w listopadzie pokazują, że w miesiącu tym na portalach rekrutujących pracowników pojawiło się niewiele ponad 233 tysiące nowych ogłoszeń. Oznacza to, że jest ich mniej o 22 proc. względem tego samego miesiąca roku poprzedniego. Jednocześnie jest to największy spadek od stycznia 2021 roku. 

Redukcje zauważono prawie we wszystkich badanych sektorach, a największe w finansach, IT, HR i marketingu. Jedyną branżą, gdzie w ostatnich tygodniach rosła liczba ogłoszeń o pracę była opieka medyczna. 

Polska unijnym liderem

Zdaniem specjalistów Grant Thornton przyczyną tej sytuacji są rosnące wydatki pracodawców, którzy starają się przeciwdziałać temu zjawisku przez redukcję lub przynajmniej zminimalizowanie wzrostu kosztów pracy w swoich przedsiębiorstwach. 

Na razie powyższe dane nie przekładają się na poziom bezrobocia. Zgodnie z najnowszymi komunikatami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej utrzymuje się ono na poziomie 5 proc., co jest najniższym wskaźnikiem od 20 lat i jednym z najniższych obecnie w całej Unii Europejskiej. 

stat.gov.pl, grantthornton.pl, gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA