fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej Polaków pracuje na czarno... ale czy na pewno?

Coraz mniej Polaków pracuje na czarno… ale czy na pewno?

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce ponad dwukrotnie spadł oficjalny odsetek osób, które przyznają się do wykonywania pracy nierejestrowanej, czyli pracy na czarno.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. udział osób wykonujących w Polsce pracę nierejestrowaną  wyniósł 2,0 proc. (w liczbie wszystkich pracujących). Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że jest to ponad dwukrotny spadek w stosunku do 2017 r., gdy było to 5,4 proc., ale zaznacza, że dane te mogą być mylące.

PIE podkreślił jednak, że dane te oparte są na deklaracjach ankietowanych, zatem należy je traktować jako dolną granicę szacunku i można przypuszczać, że rzeczywisty odsetek osób pracujących na czarno jest wyższy, być może nawet znacznie.

W kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy rośnie liczba wykrytych osób zatrudnionych nielegalnie. Kontrole ukierunkowane są nie tylko na ujawnianie przypadków zatrudnienia bez formalnej umowy, ale także niedopełnienia obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego. W 2022 r. nielegalne zatrudnienie stwierdzono w stosunku do 17,3 tys. obywateli Polski (na 123 tys. skontrolowanych), w 2017 r. było to 13,8 tys. (na 176 tys. skontrolowanych). To z jednej strony może podważać informacje o spadku powszechności pracy nierejestrowanej, z drugiej zaś świadczyć o wzroście skuteczności kontroli

– wskazano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Według oficjalnych danych w Polsce praca nierejestrowana jest najczęściej wykonywana na rzecz osób prywatnych – w 2022 r. w ten sposób pracowało 261 tys. osób. Dla firm na czarno pracowało 51 tys. ludzi, a na własny rachunek – 24 tys.

PIE podkreśla, że praca na czarno jest niekorzystna z różnych względów – poczynając od ubytku sektora finansów publicznych przez mniejsze bezpieczeństwo socjalne pracowników aż po zaburzenie konkurencji na rynku.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA