fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajCoraz mniej Polaków pracuje na czarno

Coraz mniej Polaków pracuje na czarno

W ciągu ostatnich kliku lat w Polsce znacząco spadła liczba osób pracujących w tak zwanej szarej strefie.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2022 r. w szarej strefie w Polsce pracowało około 342 tysiące osób. Według kryteriów Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności jest to 2 proc. z ogólnej liczby pracujących.

Najnowsze dane GUS oznaczają, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba pracujących na czarno znacznie zmalała. Jak się bowiem okazuje – w stosunku do analogicznego okresu 2017 r., który był objęty obserwacją w poprzedniej edycji badania modułowego – polska szara strefa skurczyła się o około 538 tys. osób, czyli aż o 61,1 proc.

W minionym roku, podobnie jak w przeszłości, praca nierejestrowana była traktowana przez Polaków głównie jako dodatkowe zajęcie. W 2022 r. pracę na czarno jako dodatkową traktowało 66 proc. dorabiających w ten sposób (dla pozostałego odsetka było to główne źródło dochodu). W 2017 r. natomiast praca nierejestrowana była zajęciem dodatkowym dla 52,3 proc. zatrudnionych w szarej strefie.

Jeśli Polacy pracują w szarej strefie, to są to najczęściej prace dotyczące remontów i napraw budowlano-instalacyjnych. Takie zajęcia wykonywało aż 18,7 proc. osób zaangażowanych w pracę nierejestrowaną. Duży odsetek osób pracujących w szarej strefie zajmował się też pracami ogrodniczo-rolnymi (14,9 proc.), a także usługami transportowymi (6,4 proc.) oraz opieką nad dzieckiem lub starszą osobą (5,8 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA