fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCoraz mniej Polaków pracuje na czarno

Coraz mniej Polaków pracuje na czarno

W ciągu ostatnich kliku lat w Polsce znacząco spadła liczba osób pracujących w tak zwanej szarej strefie.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2022 r. w szarej strefie w Polsce pracowało około 342 tysiące osób. Według kryteriów Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności jest to 2 proc. z ogólnej liczby pracujących.

Najnowsze dane GUS oznaczają, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba pracujących na czarno znacznie zmalała. Jak się bowiem okazuje – w stosunku do analogicznego okresu 2017 r., który był objęty obserwacją w poprzedniej edycji badania modułowego – polska szara strefa skurczyła się o około 538 tys. osób, czyli aż o 61,1 proc.

W minionym roku, podobnie jak w przeszłości, praca nierejestrowana była traktowana przez Polaków głównie jako dodatkowe zajęcie. W 2022 r. pracę na czarno jako dodatkową traktowało 66 proc. dorabiających w ten sposób (dla pozostałego odsetka było to główne źródło dochodu). W 2017 r. natomiast praca nierejestrowana była zajęciem dodatkowym dla 52,3 proc. zatrudnionych w szarej strefie.

Jeśli Polacy pracują w szarej strefie, to są to najczęściej prace dotyczące remontów i napraw budowlano-instalacyjnych. Takie zajęcia wykonywało aż 18,7 proc. osób zaangażowanych w pracę nierejestrowaną. Duży odsetek osób pracujących w szarej strefie zajmował się też pracami ogrodniczo-rolnymi (14,9 proc.), a także usługami transportowymi (6,4 proc.) oraz opieką nad dzieckiem lub starszą osobą (5,8 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA