W drugim kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 24 proc. w porównaniu do poprzedniego roku – wynika z danych firm członkowskich Polskiego Forum HR.

Wraz z malejącą liczbą pracowników tymczasowych zmalała również liczba przepracowanych godzin, ale tutaj spadek wyniósł tylko 8 proc. Konfederacja Lewiatan poinformowała, że zwiększa się okres zatrudnienia jednego pracownika.

– Rekordowo niskie bezrobocie i nadal duże zapotrzebowanie na pracowników powoduje o wiele szybsze przechodzenie pracowników tymczasowych bezpośrednio do pracodawców. Wiele firm decyduje się na rozbudowę stałego zespołu kosztem elastyczności. To jedna z przyczyn spadku liczby pracowników tymczasowych – powiedział Wojciech Ratajczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan. – Druga, równie istotna, to coraz większe trudności z pozyskiwaniem kandydatów do pracy tymczasowej z Ukrainy. Właśnie z tego kraju pochodzi ok. 40 proc. pracowników tymczasowych. Pomimo spodziewanego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego potrzebne jest rozszerzenie listy krajów, dla których obowiązuje uproszczona ścieżka legalizacji pobytu i zatrudnienia. Bez tego problem będzie narastał – dodał ekspert.

Dane Polskiego Forum HR wykazały, że przeszło 84 proc. umów zawieranych przez firmy członkowskie z pracownikami tymczasowymi to umowy o pracę. To spora zmiana, gdyż według danych rządu w 2020 r. średni poziom dla Polski wynosił tylko 44 proc.

Poza tym, ze względu na obawy przed kryzysem, maleje liczba publikowanych ofert pracy. Wyhamowanie wzrostów w rekrutacjach może zostać pogłębione również przez rosnące wynagrodzenia pracowników i ich oczekiwania.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułPGNiG pożycza 120 mln euro w chińskim banku
Następny artykuł„Krótko i długoterminowe skutki wojny na Ukrainie”. XXXI Forum Ekonomiczne