fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajCoraz mniej promocji w polskich sklepach

Coraz mniej promocji w polskich sklepach

W pierwszym półroczu 2023 roku polskie sklepy oferowały konsumentom znacznie mniej promocji niż w tym samym okresie rok temu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku liczba promocji w polskich sklepach była o 12,3 proc. niższa niż rok wcześniej – wynika z badania UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Analiza dotyczyła ponad miliona promocji z niemal 7 tys. gazetek handlowych z 8 największych sklepów w Polsce.

Zdaniem dra Krzysztofa Łuczaka z Grupy BLIX polskie sklepy oferują mniej promocji ze względu na wzrost prowadzenia działalności (wyższe koszty druku i dystrybucji gazetek), ale też zmianę w strategiach marketingowych.

Coraz mocniej stawiają na cyfrowe kanały reklamowe, które są bardziej efektywne kosztowo i mają większe zasięgi w stosunku do papierowych folderów. Do tego najbardziej przyłożyła się inflacja, która wymusiła na sieciach dodatkowe oszczędności, a one finalnie zostały przerzucone na konsumentów w postaci mniejszej ilości promocji

– powiedział ekspert.

W opinii Julii Pryzmont, współautorki analizy z Hiper-Com Poland, mniejsza liczba promocji mocno wpłynie na Polaków, którzy na skutek tego mają mniej możliwości wyboru i oszczędzania. Według przytaczanych przez nią szacunków przez ostatnie pół roku klienci sieci handlowych mogli stracić na zakupach średnio kilkaset złotych, które w czasach wysokiej inflacji są bardzo odczuwalne.

Największy spadek liczby promocji odnotowano w sklepach RTV-AGD (22 proc.), a także hipermarketach (15 proc.) oraz w marketach budowlanych (niemal 14 proc.). Spadek liczby promocji przekraczający 10 proc. dotyczy też aptek, drogerii i małych sklepów.

Żródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA