fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCoraz mniej zadłużonych Polaków. Zobacz, o ile skurczyły się nasze zobowiązania

Coraz mniej zadłużonych Polaków. Zobacz, o ile skurczyły się nasze zobowiązania

W 2021 r. zadłużenie Polaków zmalało niemal o 9 mld zł, do poziomu 72,5 mld zł — wynika z raportu InfoDług opublikowanego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Oznacza to, że długi Polaków skurczyły się o 11 proc. i wróciły poziomem do stanu z 2018 r. Zmniejszyła się też liczba dłużników z 2,8 mln do 2,66 mln osób.

— Od początku pandemii obserwujemy, że konsumenci porzucili optymistyczne myślenie przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań i są ostrożniejsi w sprawach finansowych. Wychodzeniu z długów sprzyja też rekordowo niskie bezrobocie, które na koniec ub.r. wyniosło 5,4 proc. i było o 0,1 pkt. proc. niższe niż przed COVID-19, oraz transfery społeczne. Dodatkowe pieniądze w postaci rozszerzonego programu 500 plus już na pierwsze dziecko, który wszedł w życie w połowie 2019 r., czy 13. i 14. emerytury, które seniorzy otrzymali w zeszłym roku, trafiły na konta w chwili, gdy ze względu na epidemię dla wielu priorytetem stało się uporządkowanie sytuacji finansowej. W przeprowadzanych dla nas badaniach co czwarta osoba informuje, że udało jej się spłacić część lub całość różnego rodzaju zaległości. Natomiast osób oceniających, że im się pogorszyło w kwestii zobowiązań, z którymi nie mogą się uporać, jest znacznie mniej – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jeśli chodzi o najbardziej zadłużonych Polaków, to rekordzista z Pomorza ma zaległości wynoszące niemal 76 mln zł, drugi jest mieszkaniec lubelskiego z długiem sięgającym niemal 75 mln zł, a trzecia mieszkanka mazowieckiego, będąca prawie 52 mln zł na minusie. Pierwszą dziesiątkę największych dłużników Polski zamyka 71-latek z mazowieckiego z długiem 28 mln zł.

Dane BIG InfoMonitor mówią, że najwięcej osób zalegających z płatnościami za rachunki i kredyty pochodzi z województw zachodnich oraz kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wszędzie tam na 1000 mieszkańców przypada ponad 100 dłużników. Liczbowo najwięcej zadłużonych osób mieszka na Śląsku, bo niemal 367 tys.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA