Mimo gigantycznych wydatków publicznych pieniędzy na rozwój  odnawialnych źródeł energii ich udział w miksie energetycznym wszystkich krajów Unii Europejskiej jest coraz mniejszy.

W 2021 roku tylko 21,8 proc. energii zużytej w Unii Europejskiej pochodziło z odnawialnych źródeł. Oznacza to spadek o 0,3 proc. względem roku wcześniejszego. Jest to pierwsze  zmniejszenie się udziału OZE w historii. Dane na ten temat opublikował Eurostat podlegający Komisji Europejskiej.

Stało się tak mimo tego, iż bezwzględna wartość produkcji energii z tych źródeł wzrosła. Fakt skurczenia się udziału OZE jest uzasadniany przez Eurostat trudną sytuacją podczas pandemii COVID-19 oraz pewnymi zmianami w metodologii liczenia i definiowania źródeł pozyskiwania energii.

Bruksela wzywa państwa członkowskie do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie produkcji zielonej energii. Pierwotnie zakładano, że jej udział ma wynieść w 2030 roku 32 proc., potem podniesiono limit do 40 proc., a ostatnie zapowiedzi mówią o potrzebie osiągnięcia celu 45 proc., czyli podwojeniu obecnego poziomu przez najbliższe 7 lat.

Aktualnie unijnymi liderami w produkcji OZE są Szwecja (gdzie te źródła zapewniają 62,6 proc. zużywanej energii), Finlandia i Łotwa (ponad 40 proc. udziału OZE).

Polska – z poziomem 15,6 proc. – jest notowana wyraźnie poniżej unijnej średniej, ale wyprzedza m.in. Belgię, Holandię, Luksemburg czy Irlandię.

ec.europa.eu

Poprzedni artykułPolska rajem dla ukraińskich przedsiębiorców
Następny artykułSingapur został centrum dystrybucji rosyjskiej ropy