fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaCoraz mniejszy udział zielonych źródeł energii w Unii Europejskiej

Coraz mniejszy udział zielonych źródeł energii w Unii Europejskiej

Mimo gigantycznych wydatków publicznych pieniędzy na rozwój  odnawialnych źródeł energii ich udział w miksie energetycznym wszystkich krajów Unii Europejskiej jest coraz mniejszy.

W 2021 roku tylko 21,8 proc. energii zużytej w Unii Europejskiej pochodziło z odnawialnych źródeł. Oznacza to spadek o 0,3 proc. względem roku wcześniejszego. Jest to pierwsze  zmniejszenie się udziału OZE w historii. Dane na ten temat opublikował Eurostat podlegający Komisji Europejskiej.

Stało się tak mimo tego, iż bezwzględna wartość produkcji energii z tych źródeł wzrosła. Fakt skurczenia się udziału OZE jest uzasadniany przez Eurostat trudną sytuacją podczas pandemii COVID-19 oraz pewnymi zmianami w metodologii liczenia i definiowania źródeł pozyskiwania energii.

Bruksela wzywa państwa członkowskie do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie produkcji zielonej energii. Pierwotnie zakładano, że jej udział ma wynieść w 2030 roku 32 proc., potem podniesiono limit do 40 proc., a ostatnie zapowiedzi mówią o potrzebie osiągnięcia celu 45 proc., czyli podwojeniu obecnego poziomu przez najbliższe 7 lat.

Aktualnie unijnymi liderami w produkcji OZE są Szwecja (gdzie te źródła zapewniają 62,6 proc. zużywanej energii), Finlandia i Łotwa (ponad 40 proc. udziału OZE).

Polska – z poziomem 15,6 proc. – jest notowana wyraźnie poniżej unijnej średniej, ale wyprzedza m.in. Belgię, Holandię, Luksemburg czy Irlandię.

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA