fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz trudniej o podwyżki

Coraz trudniej o podwyżki

Firmy w Polsce są coraz mniej chętne do podnoszenia wynagrodzeń – donosi „Rzeczpospolita”.

Z cytowanego przez dziennik raportu agencji rekrutacyjnej Hays Poland wynika, że w drugim półroczu 2022 r. podwyżki rozważa tylko 46 proc. pracodawców. Mogłoby się wydawać, że to całkiem sporo, ale w pierwszym półroczu podwyżki miały miejsce aż w 83 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju. Badanie agencji Randstad wykazało natomiast, że podwyżki dotyczą dzisiaj przede wszystkim firm średnich i dużych, które zatrudniają specjalistów. Firmy chcą po prostu zatrzymać tych ludzi u siebie.

„Rz” zacytowała również badanie Narodowego Banku Polskiego, z którego wynika, że aktualnie presja płacowa w Polsce jest rekordowo silna.

– Firmy cały czas starają się odpowiadać na tę presję, lecz bardzo często wymaga to od nich zmian strategii biznesowej – powiedziała gazecie Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. – W drugiej połowie roku należy spodziewać się, że podwyżki wynagrodzeń będą mieć raczej charakter okazjonalny i dotyczyć częściej pojedynczych pracowników – dodała.

Jakie są powody mniejszej skłonności do podwyżek wśród polskich pracodawców? Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie ma wątpliwości, że powodem jest sytuacja gospodarcza w kraju i w Unii Europejskiej, skutkująca wzrostem kosztów działalności, a także spadkiem popytu na towary i usługi.

– Sami pracownicy racjonalnie czują, że sytuacja gospodarcza w kraju zmienia się na niekorzyść. Rośnie też ogólna niepewność na rynku pracy – powiedział w rozmowie z „Rz” Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA