fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCoraz trudniej utrzymać lokale

Coraz trudniej utrzymać lokale

Prawie 200 mln zł wynoszą długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali — wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

BIG zaznacza, że to tylko niewielka część zaległości, bo skontrolowane przez Główny Urząd Statystyczny lokale mają prawie 6,3 mld zł długów, a nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal. Jeśli chodzi o dane zgromadzone w BIG, to w ciągu roku zadłużenie wzrosło o 19,4 mln zł, a tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. przybyło 1,4 mln zł nieopłaconych czynszów. Od poczatku pandemii zadłużenie wzrosło natomiast o 44,2 mln zł. Większość długów dotyczy osób fizycznych, a firmy stanowią tylko 10 proc. dłużników.

„W przypadku mieszkań badanych przez GUS, w zasobach komunalnych zadłużona jest prawie połowa, w zakładowych jedna trzecia, w spółdzielniach i TBS-ach ok. 28 proc. W mieszkaniach Skarbu Państwa długi czynszowe ma 23 proc. mieszkań. Z kolei wśród mieszkań będących własnością osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi zaległości czynszowe ma 19 proc. lokali” — napisano w komunikacie prasowym BIG InfoMonitor. „Ze względu na skalę problemu, długi ciążące na niemal co drugim mieszkaniu, najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości 6,29 mld zł mają lokatorzy mieszkań pozostających w zasobach gmin – 61,3 proc. Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najwyższą przeciętną zaległość mają jednak dłużnicy z mieszkań zakładowych 13,8 tys. zł. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za mieszkanie przypadły na zasoby należące do spółdzielni miesz­kaniowych – 1,2 tys. zł i te należące do osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi – 1,4 tys. zł” — wyliczono.

Dane BIG InfoMonitor mówią, że 53 proc. dłużników to kobiety, a najliczniejszą grupę stanowią panie w wieku od 45 do 54 lat. Największe zadłużenie ma 61-letnia warszawianka, której zaległości wynoszą niemal 1,8 mln zł. Najwyższa średnia zaległości czynszowych jest w województwie mazowieckim, choć rekordzistą pod względem wysokości długu jest przedsiębiorca z Pomorza z 2,7 mln zł zaległości.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA