fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej białoruskich firm w Polsce

Coraz więcej białoruskich firm w Polsce

W Polsce funkcjonuje prawie 6 tys. firm z białoruskim kapitałem, a większość z nich działa w sektorze usług. Na czoło wysuwają się firmy handlowe, ale olbrzymie znaczenie mają też przedsiębiorstwa IT.

W listopadzie 2023 r. w Polsce działało dokładnie 5988 firm z białoruskim kapitałem – dowiadujemy się z „Pulsu Biznesu”. Gazeta informuje, że nasz kraj jest ulubionym miejscem dla start-upów z Białorusi.

W sumie w naszym kraju może mieszkać nawet 250 tys. Białorusinów, zaś raport Białoruskiego Centrum Biznesu, białoruskiego think tanku BEROC oraz Fundacji Konrada Adenauera pokazuje, że w połowie 2023 r. w polskim ZUS zarejestrowanych było 122 tys. obywateli Białorusi. To oznacza, że mieszkańcy tego kraju stanowili 10,2 proc. wszystkich obcokrajowców w Polsce.

Dmitri Danilczuk, szef finansowanego z międzynarodowych źródeł Białoruskiego Centrum Biznesu, które od 2022 r. działa przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w rozmowie z „Pulsem Biznesu” powiedział, że w Polsce diaspora przedsiębiorców z Białorusi jest największa, a większość białoruskich firm działa u nas w sektorze usług, handlu, transporcie i logistyce, budownictwie oraz w IT. Przedstawiciel białoruskiego biznesu podkreślił, że choć pod względem liczby spółek IT jest na czwartej pozycji, to branża jest na czele, jeśli chodzi o wysokość zatrudnienia oraz przychody.

Z „Pulsu Biznesu” dowiadujemy się też, że Polska jest ulubionym miejscem dla białoruskich start-upów, bo w latach 2020-22 przeniosło się do nas 64 proc. z nich. Na drugim miejscu znalazła się Litwa (21 proc.), a trzecia była Ukraina (15 proc.).

Źródło: PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA