fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej cudzoziemców w ZUS

Coraz więcej cudzoziemców w ZUS

Pod koniec 2022 roku liczba cudzoziemców, którzy podlegają w Polsce ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym przekraczała milion.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane, z których wynika, że w grudniu 2022 r. liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, a posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 063,3 tys. To niemal sześć razy więcej niż w grudniu 2015 r., kiedy takich osób było 184,2 tys.

31 grudnia 2022 r. wśród cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS zdecydowana większość, bo aż 1 023,9 tys. pochodziło z krajów spoza Unii Europejskiej. W tym gronie przeważali Ukraińcy (746 tys.), a kolejne miejsca zajęli: Białorusini (108,1 tys.), Gruzini (27,4 tys.), Hindusi (16 tys.) oraz Mołdawianie (14,7 tys.).

W latach 2008-2014 cudzoziemcy stanowili niecały 1 proc. ogółu ubezpieczonych w ZUS. Na koniec 2015 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w ZUS wyniósł 1,2 proc., natomiast według stanu na 31 grudnia 2022 r. udział cudzoziemców wyniósł już 6,5 proc.

– wskazano w opracowaniu „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”.

W porównaniu do 2015 r. najmocniejszy wzrost wśród ubezpieczonych w ZUS dotyczy Gruzinów, których przybyło aż 54-krotnie. Dla porównania, u najliczniejszych w Polsce Ukraińców wzrost ten był przeszło 7-krotny. Ogółem większość zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców to mężczyźni, którzy stanowią nieco poniżej 60 proc. Jeśli chodzi o wiek, to wśród mężczyzn dominują osoby w wieku od 30 do 34 lat, a wśród kobiet – od 35 do 39 lat.

Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców jest w województwie mazowieckim (26 proc.), a następnie w wielkopolskim (11,2 proc.) oraz dolnośląskim (9,6 proc.). Najmniej z kolei w świętokrzyskim (1 proc.).

Źródło: ZUS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA