fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajCoraz więcej cudzoziemców w ZUS

Coraz więcej cudzoziemców w ZUS

Pod koniec 2022 roku liczba cudzoziemców, którzy podlegają w Polsce ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym przekraczała milion.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane, z których wynika, że w grudniu 2022 r. liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, a posiadają obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła 1 063,3 tys. To niemal sześć razy więcej niż w grudniu 2015 r., kiedy takich osób było 184,2 tys.

31 grudnia 2022 r. wśród cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS zdecydowana większość, bo aż 1 023,9 tys. pochodziło z krajów spoza Unii Europejskiej. W tym gronie przeważali Ukraińcy (746 tys.), a kolejne miejsca zajęli: Białorusini (108,1 tys.), Gruzini (27,4 tys.), Hindusi (16 tys.) oraz Mołdawianie (14,7 tys.).

W latach 2008-2014 cudzoziemcy stanowili niecały 1 proc. ogółu ubezpieczonych w ZUS. Na koniec 2015 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w ZUS wyniósł 1,2 proc., natomiast według stanu na 31 grudnia 2022 r. udział cudzoziemców wyniósł już 6,5 proc.

– wskazano w opracowaniu „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”.

W porównaniu do 2015 r. najmocniejszy wzrost wśród ubezpieczonych w ZUS dotyczy Gruzinów, których przybyło aż 54-krotnie. Dla porównania, u najliczniejszych w Polsce Ukraińców wzrost ten był przeszło 7-krotny. Ogółem większość zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców to mężczyźni, którzy stanowią nieco poniżej 60 proc. Jeśli chodzi o wiek, to wśród mężczyzn dominują osoby w wieku od 30 do 34 lat, a wśród kobiet – od 35 do 39 lat.

Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców jest w województwie mazowieckim (26 proc.), a następnie w wielkopolskim (11,2 proc.) oraz dolnośląskim (9,6 proc.). Najmniej z kolei w świętokrzyskim (1 proc.).

Źródło: ZUS

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA