fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej ekologicznych producentów w Polsce

Coraz więcej ekologicznych producentów w Polsce

W 2022 roku w Polsce wzrosła liczba producentów ekologicznych. W górę poszedł też areał ekologicznych upraw.

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikował raport, z którego wynika, że produkcja ekologiczna w Polsce się rozwija. Rośnie zarówno liczba producentów ekologicznych, jak i powierzchnia upraw ekologicznych.

Na koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowało 22 882 producentów ekologicznych, podczas gdy rok wcześniej było ich 21 795. Jednocześnie, od 2024 r., czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, liczba producentów ekologicznych w naszym kraju wzrosła przeszło sześciokrotnie. W 2022 r. najwięcej producentów ekologicznych było w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim, zaś najmniejszą ich liczbę odnotowano w województwie śląskim i opolskim. 92,7 proc. producentów ekologicznych prowadziło gospodarstwa zajmujące się wyłącznie produkcją roślinną, a u 7,3 proc. utrzymywany był inwentarz ekologiczny.

Choć Polska, pod względem liczby ekologicznych producentów oraz powierzchni ekologicznych użytków rolnych, zajmuje już silną pozycję w unijnym sektorze rolnictwa ekologicznego, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, to jednak wciąż mamy przed sobą spory potencjał dalszego rozwoju tego sektora

– powiedział Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Wzrosła również liczba podmiotów prowadzących działalność w zakresie przygotowania: z 1174 podmiotów w 2021 r. do 1216 firm w 2022 r. Jeśli natomiast chodzi o areał ekologicznych użytków rolnych to w 2021 r. było to 549,4 tys. ha, a w 2022 r. już 554,6 tys. ha. Największa powierzchnia użytków rolnych w okresie konwersji i po zakończonym okresie konwersji była w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim (łącznie ponad 50 proc.).

Źródło: IJHARS
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA