fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeCoraz więcej firm sprzedaje online. Kupujący masowo przenoszą się do internetu

Coraz więcej firm sprzedaje online. Kupujący masowo przenoszą się do internetu

Od początku 2022 r. niemal 20 tys. firm w Polsce zdecydowało się na poszerzenie swojej działalności o jakąś formę handlu internetowego – informuje „Rzeczpospolita”.

Tylko w 2021 r. na taki krok zdecydowało się aż 120 tys. podmiotów, wśród których najwięcej jest firm z sektora handlu hurtowego i detalicznego. Najmniej podmiotów oferujących sprzedaż internetową jest natomiast w administracji publicznej.

W efekcie, według cytowanych przez „Rz” danych KRS wynika, że w naszym kraju przeszło 250 tys. firm oferuje sprzedaż przez internet. W tym gronie tylko ok. 53 tys. firm sprzedaż przez internet miało zarejestrowaną jako główną działalność już od początku swego istnienia.

– Przedsiębiorcy, którzy uważnie obserwują trendy i wykorzystują je do budowania swojej konkurencyjności, już na starcie wygrywają z tymi, którzy ociągają się w transformacji cyfrowej – powiedział „Rzeczpospolitej” Rafał Gadomski, prezes Advox Studio (software house).

Dane firmy badawczo-technologicznej Gemius mówią, że dzisiaj na zakupy przez internet decyduje się aż 77 proc. polskich internautów, a popularność takiej formy zakupów wzrosła szczególnie w trakcie pandemii. To sprawiło, że w kwietniu 2022 r. sprzedaż detaliczna online była o ponad 33 proc. wyższa niż rok wcześniej. Statystyki przytaczane przez Gemius mówią, że zakupy spożywcze przez internet robi aż 35 proc. jego użytkowników, a ponad połowa zaczęła to robić właśnie w trakcie pandemii lub tuż po jej zakończeniu.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA