fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w polskich sklepach

Coraz więcej kradzieży w polskich sklepach

W 2023 roku znacznie wzrosła liczba kradzieży w polskich sklepach. Wśród głównych przyczyn wymienia się wszechobecną drożyznę.

Od stycznia do września 2023 roku polska policja odnotowała ponad 33 tys. przestępstw kradzieży w polskich sklepach – poinformował portal MondayNews. Statystyki są niepokojące, bo to o niemal 40 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku, a przecież do policyjnych statystyk na pewno nie trafiają wszystkie incydenty.

W górę poszła również liczba wykroczeń kradzieży w polskich sklepach małopowierzchniowych i wielkopowierzchniowych, których w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. odnotowano aż 204 tys. To o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku małych sklepów wykroczeń było przeszło 41 tys., a w dużych – 163 tys. Więcej kradzieży w dużych sklepach to skutek tego, że złodzieje czują się tam bardziej anonimowi i zwykle jest tam większy ruch.

Wykroczenie kradzieży następuje, gdy wartość skradzionych towarów nie przekracza 800 złotych, zaś powyżej tej kwoty mamy do czynienia z przestępstwem kradzieży.

Zawsze gdy inflacja jest wysoka, a koszty utrzymania rosną, wzrasta przestępczość, nie tylko kradzieży, ale również oszustw czy nadużyć gospodarczych. To specyfika nie tylko naszego kraju. Ubożenie społeczeństwa jest podstawowym czynnikiem determinującym wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej

– powiedział Marek Dyjasz, ekspert Uniwersytetu WSB Merito z zakresu kryminologii i kryminalistyki, były dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Ekspert dodał, że liczba kradzieży w sklepach rośnie zwykle zimą, kiedy łatwiej jest ukryć skradzione towary pod kurtką lub płaszczem. Co więcej, w ostatnim czasie zmieniły się też zachowania konsumenckie i wielu klientów nie używa już koszyków i wózków.

Źródło: MondayNews.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA