fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w polskich sklepach

Coraz więcej kradzieży w polskich sklepach

W 2023 roku znacznie wzrosła liczba kradzieży w polskich sklepach. Wśród głównych przyczyn wymienia się wszechobecną drożyznę.

Od stycznia do września 2023 roku polska policja odnotowała ponad 33 tys. przestępstw kradzieży w polskich sklepach – poinformował portal MondayNews. Statystyki są niepokojące, bo to o niemal 40 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku, a przecież do policyjnych statystyk na pewno nie trafiają wszystkie incydenty.

W górę poszła również liczba wykroczeń kradzieży w polskich sklepach małopowierzchniowych i wielkopowierzchniowych, których w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. odnotowano aż 204 tys. To o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku małych sklepów wykroczeń było przeszło 41 tys., a w dużych – 163 tys. Więcej kradzieży w dużych sklepach to skutek tego, że złodzieje czują się tam bardziej anonimowi i zwykle jest tam większy ruch.

Wykroczenie kradzieży następuje, gdy wartość skradzionych towarów nie przekracza 800 złotych, zaś powyżej tej kwoty mamy do czynienia z przestępstwem kradzieży.

Zawsze gdy inflacja jest wysoka, a koszty utrzymania rosną, wzrasta przestępczość, nie tylko kradzieży, ale również oszustw czy nadużyć gospodarczych. To specyfika nie tylko naszego kraju. Ubożenie społeczeństwa jest podstawowym czynnikiem determinującym wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej

– powiedział Marek Dyjasz, ekspert Uniwersytetu WSB Merito z zakresu kryminologii i kryminalistyki, były dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Ekspert dodał, że liczba kradzieży w sklepach rośnie zwykle zimą, kiedy łatwiej jest ukryć skradzione towary pod kurtką lub płaszczem. Co więcej, w ostatnim czasie zmieniły się też zachowania konsumenckie i wielu klientów nie używa już koszyków i wózków.

Źródło: MondayNews.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA