fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w polskich sklepach

Coraz więcej kradzieży w polskich sklepach

W 2023 roku znacznie wzrosła liczba kradzieży w polskich sklepach. Wśród głównych przyczyn wymienia się wszechobecną drożyznę.

Od stycznia do września 2023 roku polska policja odnotowała ponad 33 tys. przestępstw kradzieży w polskich sklepach – poinformował portal MondayNews. Statystyki są niepokojące, bo to o niemal 40 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku, a przecież do policyjnych statystyk na pewno nie trafiają wszystkie incydenty.

W górę poszła również liczba wykroczeń kradzieży w polskich sklepach małopowierzchniowych i wielkopowierzchniowych, których w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. odnotowano aż 204 tys. To o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku małych sklepów wykroczeń było przeszło 41 tys., a w dużych – 163 tys. Więcej kradzieży w dużych sklepach to skutek tego, że złodzieje czują się tam bardziej anonimowi i zwykle jest tam większy ruch.

Wykroczenie kradzieży następuje, gdy wartość skradzionych towarów nie przekracza 800 złotych, zaś powyżej tej kwoty mamy do czynienia z przestępstwem kradzieży.

Zawsze gdy inflacja jest wysoka, a koszty utrzymania rosną, wzrasta przestępczość, nie tylko kradzieży, ale również oszustw czy nadużyć gospodarczych. To specyfika nie tylko naszego kraju. Ubożenie społeczeństwa jest podstawowym czynnikiem determinującym wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej

– powiedział Marek Dyjasz, ekspert Uniwersytetu WSB Merito z zakresu kryminologii i kryminalistyki, były dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Ekspert dodał, że liczba kradzieży w sklepach rośnie zwykle zimą, kiedy łatwiej jest ukryć skradzione towary pod kurtką lub płaszczem. Co więcej, w ostatnim czasie zmieniły się też zachowania konsumenckie i wielu klientów nie używa już koszyków i wózków.

Źródło: MondayNews.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA