fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajCoraz więcej kradzieży w sklepach

Coraz więcej kradzieży w sklepach

Polskie sklepy odnotowują olbrzymi wzrost kradzieży, a powodów takiej sytuacji jest kilka, poczynając od ubożenia społeczeństwa.

Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku odnotowano blisko 24 tys. przestępstw i ponad 136 tys. wykroczeń kradzieży w sklepach – podaje portal MondayNews. To kilkudziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Podane przez policję dane pokazują, że przestępstw przybyło o 39 proc., a wykroczeń o niemal 22 proc. Zdaniem wypowiadającego się dla MondayNews Roberta Biegaja, eksperta rynku retailowego z Grupy Offerista, powodem wzrostu liczby kradzieży jest rosnąca inflacja, która skutkuje ubożeniem społeczeństwa. Aktualnie najczęściej ginie żywność oraz produkty, które można łatwo sprzedać, a także towary luksusowe, które padają łupem zorganizowanych grup przestępczych.

Automatyzacja i przepisy zachęcą do kradzieży?

Jak się okazuje, to co miało być zbawieniem dla sklepów szukających oszczędności, ale też borykających się z brakiem rąk do pracy, jest teraz dla niektórych utrapieniem – mowa tutaj o kasach samoobsługowych.

Można powiedzieć, że niektóre grupy złodziei szczególnie upodobały sobie ten sposób pozyskiwania towaru bez płacenia za niego. Problem ten najbardziej dotyka dyskonty, posiadające tego typu kasy

– zauważył z kolei Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.

W opinii Roberta Biegaja przy pomocy kas samoobsługowych znikają przede wszystkim drobne produkty. Takie kasy są też wykorzystywane do oszukiwania sprzedawców, np. przez ważenie jednego produktu, a wbijanie na kasie innego, który jest zdecydowanie tańszy. Ekspert podkreśla, że to również jest forma kradzieży.

Eksperci alarmują, że sytuacja może ulec pogorszeniu i liczba kradzieży może mocno wzrosnąć, gdyż w październiku 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy, które podniosą próg wykroczenia dla kradzieży z 500 do 800 zł.

Źródło: MondayNews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA