fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej niewypłacalności

Coraz więcej niewypłacalności

W ciągu ostatniego roku niebezpiecznie wzrosła liczba firm, które mają poważne problemy finansowe.

Rosnące koszty i spowolnienie gospodarcze uderzają w polskie firmy. „Puls Biznesu” alarmuje, że coraz więcej przedsiębiorstw ma problemy z długami i jest zagrożonych bankructwem.

Tylko w pierwszym kwartale 2023 r. aż 1052 firm zagrożonych bankructwem szukało ratunku przed upadłością proponując wierzycielom restrukturyzację zadłużenia. Według „Pulsu Biznesu” to o 181 proc. więcej niż w takim samym okresie rok temu, gdy na ten krok zdecydowało się 678 firm. Gazeta wyjaśniła, że w styczniu w restrukturyzację uciekło 291 firm, w lutym 361, a w marcu 400. Tym samym są to rekordy w rozkładzie miesięcznym oraz kwartalnym.

– Głównym powodem są coraz wyższe ceny i koszty. Przekłada się to na niższy popyt i spadek zamówień. Problemy z wypłacalnością mają zwłaszcza firmy z kredytami. Bardzo mocno odczuwają niedawną serię podwyżek stóp procentowych i szybciej stają się niezdolne do regulowania zobowiązań – powiedział „Pulsowi Biznesu” Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). – Niestety, w kolejnych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać, nie ma bowiem żadnych okoliczności, które wskazywałyby na zatrzymanie tego trendu – dodał.

Niewypłacalne firmy najczęściej proponują wierzycielom układy w procedurze postępowania uproszczonego, które stanowią aż 92 proc. wszystkich postępowań. W tej grupie 73 proc. postępowań układowych dotyczyło jednoosobowych działalności gospodarczych, natomiast 13 proc. dotyczyło spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Najwięcej niewypłacalnych przedsiębiorców odnotowano w handlu hurtowym i detalicznym (242 firmy, 23 proc.), a kolejne miejsca zajęli przedsiębiorcy z branży przetwórstwa przemysłowego (143 firmy, 13 proc.), budownictwa (127 firm, 12 proc.) oraz transportu.

W pierwszym kwartale 2023 r. odnotowano też rekordową liczbę upadłości konsumenckich, których było 5,5 tys., czyli o 2 tys. więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r.

PAP, Puls Biznesu
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA