fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumCoraz więcej pieniędzy trafia do budżetu

Coraz więcej pieniędzy trafia do budżetu

Trzeba przyznać, że ten skok wpływów podatkowych wygląda imponująco nie tylko jeśli chodzi o podatek VAT. To ogromna luka vatowska była przyczyną poważnych strat budżetowych. Do dziś trudno je dokładnie oszacować.

Według różnych obliczeń w latach 2008 – 2015 mogło to być łącznie grubo ponad 200 miliardów złotych. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego do podobnej skali wycieku dochodów już nie dochodzi. Ale lepsza kondycja budżetu to także zasługa innych podatków. Rosną wpływy z CIT, w 2015 roku wyniosły one 26 mld zł by w 2018 osiągnąć poziom niemal 35 mld.

Należy przy tej okazji pamiętać, że obniżono stawkę tej daniny dla części podmiotów do zaledwie 9 proc. Chodzi o spółki, które w ciągu roku podatkowego nie przekroczą obrotu wynoszącego 1,2 mln euro. Obniżka przewidziana jest zatem dla mniejszych firm, jednak od przyszłego próg uprawniający do skorzystania z niej wzrośnie do 2 mln euro.

Ciekawie przedstawia się lista tych, którzy w ramach CIT do kasy państwa przelewają najwięcej.
Liderem jest tu PKO BP – bank wpłacił w zeszłym roku 1,38 mld zł z tytułu podatku dochodowego od
osób prawnych. Miejsca na podium wśród CIT-owców zajmują jeszcze PKN Orlen oraz PGNiG, które zasiliły budżet odpowiednio: 866,8 mln zł i 721,3 mln zł. Dużą kontrybucję do państwowej kasy miały też niektóre firmy prywatne.

Dla przykładu Jeronimo Martins uiściło CIT w wysokości ponad 500 mln zł. Systematycznie rośnie wysokość tej daniny uiszczanej przez koncern tytoniowy Philip Morris Firma ta wpłaciła do budżetu państwa w 2018 roku ponad 200 mln zł w ramach rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych i przy okazji została największym płatnikiem tej daniny w województwie Małopolskim.

Wpływy z tytułu CIT zwiększyły się w 2018 roku o 5 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA