fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeCoraz więcej pojazdów autonomicznych w Chinach

Coraz więcej pojazdów autonomicznych w Chinach

Chiny przyznały swojemu gigantowi internetowemu firmie Baidu i Pony.ai, zajmującej się samochodami autonomicznymi, zgodę na świadczenie usług przejazdów takimi pojazdami w Pekinie.

Zezwolenie wymaga jednak, aby na przednim siedzeniu pasażera siedziała osoba zapewniająca bezpieczeństwo. Człowiek będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem jedynie nagłych przypadkach.

Baidu poinformowało, że już 10 autonomicznych samochodów zaczęło oferować pasażerom przejazdy na obszarze o powierzchni 60 kilometrów kwadratowych na przedmieściach Pekinu. Firma obsługuje już autonomiczną flotę taksówek w Pekinie w ramach usług przewozowych Apollo Go, ale pojazdy w ramach tej usługi muszą mieć za kierownicą „kierowcę bezpieczeństwa”. Autonomiczne taksówki Apollo Go Baidu działają w dziewięciu miastach w całych Chinach, w tym w Szanghaju, Shenzhen i Kantonie.

Chiny mają ambicje bycia liderem w technologii autonomicznych przewozów na świecie i rywalizują z USA w tym obszarze. W USA już w 2020 roku firma Alphabet’s Waymo zaczęła oferować usługi taksówek bez kierowcy w Phoenix w Arizonie.

W 2020 r. Pekin wyznaczył sobie cel, aby 70 proc. samochodów sprzedawanych w 2030 r. posiadało technologię autonomicznej jazdy na poziomie 2 i 3. Poziom 2 oznacza częściową automatyzację jazdy – pojazd może kontrolować kierowanie i prędkość. Automatyzacja poziomu 3 oznacza, że samochód może wykryć, co się dzieje wokół niego i jeździć sam.

Baidu, najbardziej znana chińska wyszukiwarka (także usług reklamowych online), w ostatnich latach dużo zainwestowała w technologię autonomicznej jazdy i sztucznej inteligencji, w tym zautomatyzowanych asystentów osobistych i chipy AI. Firma podała w oświadczeniu, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat „zgromadziła ponad 27 milionów kilometrów testów drogowych bez wypadków drogowych”.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA