fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaInnowacjeCoraz więcej pojazdów autonomicznych w Chinach

Coraz więcej pojazdów autonomicznych w Chinach

Chiny przyznały swojemu gigantowi internetowemu firmie Baidu i Pony.ai, zajmującej się samochodami autonomicznymi, zgodę na świadczenie usług przejazdów takimi pojazdami w Pekinie.

Zezwolenie wymaga jednak, aby na przednim siedzeniu pasażera siedziała osoba zapewniająca bezpieczeństwo. Człowiek będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem jedynie nagłych przypadkach.

Baidu poinformowało, że już 10 autonomicznych samochodów zaczęło oferować pasażerom przejazdy na obszarze o powierzchni 60 kilometrów kwadratowych na przedmieściach Pekinu. Firma obsługuje już autonomiczną flotę taksówek w Pekinie w ramach usług przewozowych Apollo Go, ale pojazdy w ramach tej usługi muszą mieć za kierownicą „kierowcę bezpieczeństwa”. Autonomiczne taksówki Apollo Go Baidu działają w dziewięciu miastach w całych Chinach, w tym w Szanghaju, Shenzhen i Kantonie.

Chiny mają ambicje bycia liderem w technologii autonomicznych przewozów na świecie i rywalizują z USA w tym obszarze. W USA już w 2020 roku firma Alphabet’s Waymo zaczęła oferować usługi taksówek bez kierowcy w Phoenix w Arizonie.

W 2020 r. Pekin wyznaczył sobie cel, aby 70 proc. samochodów sprzedawanych w 2030 r. posiadało technologię autonomicznej jazdy na poziomie 2 i 3. Poziom 2 oznacza częściową automatyzację jazdy – pojazd może kontrolować kierowanie i prędkość. Automatyzacja poziomu 3 oznacza, że samochód może wykryć, co się dzieje wokół niego i jeździć sam.

Baidu, najbardziej znana chińska wyszukiwarka (także usług reklamowych online), w ostatnich latach dużo zainwestowała w technologię autonomicznej jazdy i sztucznej inteligencji, w tym zautomatyzowanych asystentów osobistych i chipy AI. Firma podała w oświadczeniu, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat „zgromadziła ponad 27 milionów kilometrów testów drogowych bez wypadków drogowych”.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA