fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCoraz więcej Polaków wybiera samozatrudnienie. Na szczęście rząd porzuca pomysł TESTU PRZEDSIĘBIORCY

Coraz więcej Polaków wybiera samozatrudnienie. Na szczęście rząd porzuca pomysł TESTU PRZEDSIĘBIORCY

Wciąż w wielu z nas pokutuje przeświadczenie, że źli pracodawcy pod byle pretekstem wysyłają dobrych, Bogu ducha winnych, pracowników na tzw. samozatrudnienie (strasząc w innym przypadku wyrzuceniem z roboty), żeby w razie czego mieć łatwiejszą drogą do pozbycia się ich i nie kłopotać się z wszelkimi biurokratycznymi sprawami związanymi z etatem. Konia z rzędem temu, kto tak nie postrzegał (i nadal postrzega) radykalnego wzrostu w Polsce tzw. mikroprzedsiębiorców, którzy zaczęli wyrastać niczym grzyby po deszczu.

Doszło do tego, że w pewnym momencie ktoś z okolic rządu rzucił pomysł, by – oczywiście w obronie tych Bogu ducha winnych pracowników – przeprowadzić „Test przedsiębiorcy”, po czym dobrać się do d… wszystkim złym pracodawcom. Efektu tego typu działania nietrudno się domyślić, więc dobrze, że ostatecznie w rządzie poszli po rozum do głowy i – jak przyznał w rozmowie z nami wiceminister rozwoju Marek Niedużak – testu nie będzie. – Ostatecznie wbiliśmy w tego potwora kołek osinowy i do tematu „Testu przedsiębiorcy” już nie wracajmy, bo czegoś takiego na pewno nie będzie – zadeklarował pan minister. Brawo.

Wracając do samozatrudnionych. Otóż okazuje się, że formę współpracy na B2B wybierają głównie pracownicy, a nie pracodawcy (choć nie łudźmy się – pewnie wciąż jest spora grupa takich, co „nakłaniają” pracowników na zamianę etatu na samozatrudnienie; na szczęście jest ich coraz mniej). Dlaczego? Bo taka forma bardziej się opłaca (zresztą bardziej opłaca się również drugiej stronie). Przywileje wynikające z Kodeksu pracy są dla wielu – szczególnie młodych ludzi wkraczających na rynek pracy – mniej atrakcyjne niż konkretna pensja na rękę. Nie interesuje ich też tzw. „pełny ZUS”, skoro mogą płacić mniejszy, czyli najpierw skorzystają sobie z Ulgi na start, a potem z Małego ZUS Plus.

Popularność samozatrudnienia potwierdzają dane z GUS. Tylko w 2018 r., w porównaniu do 2017, liczba osób samozatrudnionych zwiększyła się o 8,3 proc. Szacuje się, że w 2019 r. ta liczba była większa od roku 2018 o ponad 10 proc.
Co ciekawe, w większości sytuacji osoby, które zdecydowały się na taki model pracy, wcale nie tęsknią za Umową o Pracę. To również potwierdzają dane z GUS. W 2017 r. tylko niecałe 13 proc. samozatrudnionych wolałoby mieć etat. Ciekawe, jak ta proporcja wyglądałaby dziś, na początku 2020 roku. Przypuszczam jednak, że jeszcze bardziej na korzyść B2B.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA