fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaTransportCoraz więcej Polaków zainteresowanych e-samochodami

Coraz więcej Polaków zainteresowanych e-samochodami

Już prawie połowa Polaków jest zainteresowana zakupem pojazdu elektrycznego.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opublikowało „Barometr Nowej Mobilności”, z którego wynika, że już 42,4 proc. Polaków rozważa zakup samochodu z napędem elektrycznym, w tym hybryd typu plug-in. Jeszcze w 2017 r. odsetek ten wynosił 12 proc. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o auta w pełni elektryczne, zainteresowanie jest mniejsze i wynosi tylko 15 proc. (w porównaniu do 7,2 proc. w 2020 r.).

Napęd elektryczny cieszy się największym zainteresowaniem milenialsów, czyli osób w wieku 27-42 lat. W tej grupie taki zakup rozważa 48,6 proc. ankietowanych. Kolejne jest Pokolenie Z, czyli osoby w wieku od 18 do 26 lat (46 proc.). Wśród osób powyżej 43 lat zainteresowanie e-autami wynosi 41,2 proc.

– Wsłuchując się w głosy kierowców zauważamy, że jedną z głównych elektromobilnych potrzeb jest rozbudowa infrastruktury. Tegoroczna edycja „Barometru Nowej Mobilności” wykazała, że w przypadku braku możliwości ładowania pojazdu elektrycznego w domu, odległość do ładowarki nie powinna być większa niż 2 kilometry. Tak twierdzi 40,9 proc. ankietowanych. 20,3 proc. zaakceptowałaby dystans do 3 kilometrów – wskazuje Łukasz Lewandowski z EV Klubu Polska.

Zainteresowanie samochodami w pełni elektrycznymi (BEV) jest już jednak niższe, a najbardziej zainteresowani pojazdami w tej technologii są przedstawiciele pokolenia Z (19 proc.).

– Głównymi czynnikami zachęcającymi ankietowanych do wyboru BEV są niższe koszty eksploatacji (51,3 proc.), świadomość ekologiczna (47,8 proc.) jak też możliwość uzyskania dopłaty do zakupu pojazdu (39 proc.) – powiedział Jan Wiśniewski, Dyrektor Centrum Badań i Analiz PSPA.

Badanie PSPA wykazało, że Polacy mają coraz większą wiedzę na temat elektromobilności. Dzisiaj 39,8 proc. ankietowanych deklaruje, że nic nie wie na temat sektora e-mobility, podczas gdy w 2019 r. odsetek ten wynosił aż 84 proc.

PSPA

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA