W 2022 r. znacznie wzrosła liczba transkacji bezgotówkowych w Polsce.

W 2022 r. w Polsce dokonano przeszło 461 mln transakcji bezgotówkowych. To o 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie aż o 40 proc. wzrosły również obroty transakcji bezgotówkowych, które wyniosły 30,1 mld zł.

Dane przekazane przez Fundację Polska Bezgotówkowa ukazują, że do końca grudnia 2022 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 408 tys. podmiotów, które łącznie otrzymały prawie 562 tys. urządzeń do przyjmowania płatności. Za pomocą terminali tradycyjnych i telefonicznych zrealizowano już prawie 1,3 mld transakcji płatniczych na sumę przekraczającą 75 mld zł.

Największą dynamikę aktywności terminali odnotowano w sektorze publicznym, gdzie wartość transakcji wzrosła niemal o 63 proc. w porównaniu do 2021 r. Z kolei najwięcej terminali płatniczych przybyło w branży kosmetycznej (o 32 proc.), wśród mechaników samochodowych (o 32 proc.) i na mniejszych stacjach benzynowych (o 30 proc.).

– 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W następstwie tych przepisów odnotowaliśmy absolutny rekord popularności Programu. Ponadto w pierwszej połowie roku agenci rozliczeniowi rozpoczęli produkcyjną obsługę terminali w telefonie, a my jako Fundacja wspieraliśmy nie tylko ich finansowanie, ale również edukację przedsiębiorców i konsumentów w tym obszarze – powiedział Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Aplikacja do obsługi terminali jest szczególnie popularna wśród małych i mobilnych przedsiębiorców.

Poprzedni artykułPolityczna waga strachu po rosyjskich groźbach wobec Niemiec
Następny artykułMinimalna składka zdrowotna wzrośnie tylko raz