fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCoraz więcej transakcji bezgotówkowych

Coraz więcej transakcji bezgotówkowych

W 2022 r. znacznie wzrosła liczba transkacji bezgotówkowych w Polsce.

W 2022 r. w Polsce dokonano przeszło 461 mln transakcji bezgotówkowych. To o 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie aż o 40 proc. wzrosły również obroty transakcji bezgotówkowych, które wyniosły 30,1 mld zł.

Dane przekazane przez Fundację Polska Bezgotówkowa ukazują, że do końca grudnia 2022 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 408 tys. podmiotów, które łącznie otrzymały prawie 562 tys. urządzeń do przyjmowania płatności. Za pomocą terminali tradycyjnych i telefonicznych zrealizowano już prawie 1,3 mld transakcji płatniczych na sumę przekraczającą 75 mld zł.

Największą dynamikę aktywności terminali odnotowano w sektorze publicznym, gdzie wartość transakcji wzrosła niemal o 63 proc. w porównaniu do 2021 r. Z kolei najwięcej terminali płatniczych przybyło w branży kosmetycznej (o 32 proc.), wśród mechaników samochodowych (o 32 proc.) i na mniejszych stacjach benzynowych (o 30 proc.).

– 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W następstwie tych przepisów odnotowaliśmy absolutny rekord popularności Programu. Ponadto w pierwszej połowie roku agenci rozliczeniowi rozpoczęli produkcyjną obsługę terminali w telefonie, a my jako Fundacja wspieraliśmy nie tylko ich finansowanie, ale również edukację przedsiębiorców i konsumentów w tym obszarze – powiedział Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Aplikacja do obsługi terminali jest szczególnie popularna wśród małych i mobilnych przedsiębiorców.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA