W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy 2022 r. w Polsce powstało niemal 14 tys. ukraińskich firm.

Od stycznia do września 2022 r. w Polsce powstało 13,8 tys. ukraińskich firm. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.” wynika, że 3,6 tys. firm to spółki, a 10,2 tys. to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Łącznie w Polsce działa dzisiaj 24,1 tys. spółek z ukraińskim kapitałem, które stanowią aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym w naszym kraju.

– Od stycznia do września 2022 r. aż 45 proc. nowo zarejestrowanych spółek z kapitałem zagranicznym stanowiły podmioty z udziałem kapitału ukraińskiego, tworząc jednocześnie 7 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce spółek, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym – powiedziała Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego. – W większości są to firmy handlowe (22 proc.), budowlane (19 proc.) i zajmujące się transportem oraz magazynowaniem (14 proc.) – dodała.

Ogólnie Ukraińcy najchętniej zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze. Najwięcej przybyło ich w kwietniu, kiedy miesięczny wzrost wyniósł aż 186,1 proc. (marcu założono 296 takich działalności, a w kwietniu było to już 847). Na koniec III kwartału 2022 r. liczba ukraińskich firm wpisanych do CEIDG była niemal dwunastokrotnie większa niż w lutym. Co ciekawe, aż 41 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy należy do kobiet. Jeśli chodzi o branże to dominuje budownictwo, które stanowi 24 proc. wszystkich ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych.

Aż 66 proc. Ukraińców zapowiada, że będzie kontynuować działalność w Polsce nawet po zakończeniu wojny.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Poprzedni artykułPrzygotowywane są dodatkowe świadczenia dla funkcjonariuszy
Następny artykułCzeka nas lawina zwolnień?