fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesCoraz więcej ukraińskich firm w Polsce

Coraz więcej ukraińskich firm w Polsce

W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy 2022 r. w Polsce powstało niemal 14 tys. ukraińskich firm.

Od stycznia do września 2022 r. w Polsce powstało 13,8 tys. ukraińskich firm. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.” wynika, że 3,6 tys. firm to spółki, a 10,2 tys. to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Łącznie w Polsce działa dzisiaj 24,1 tys. spółek z ukraińskim kapitałem, które stanowią aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym w naszym kraju.

– Od stycznia do września 2022 r. aż 45 proc. nowo zarejestrowanych spółek z kapitałem zagranicznym stanowiły podmioty z udziałem kapitału ukraińskiego, tworząc jednocześnie 7 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce spółek, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym – powiedziała Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego. – W większości są to firmy handlowe (22 proc.), budowlane (19 proc.) i zajmujące się transportem oraz magazynowaniem (14 proc.) – dodała.

Ogólnie Ukraińcy najchętniej zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze. Najwięcej przybyło ich w kwietniu, kiedy miesięczny wzrost wyniósł aż 186,1 proc. (marcu założono 296 takich działalności, a w kwietniu było to już 847). Na koniec III kwartału 2022 r. liczba ukraińskich firm wpisanych do CEIDG była niemal dwunastokrotnie większa niż w lutym. Co ciekawe, aż 41 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy należy do kobiet. Jeśli chodzi o branże to dominuje budownictwo, które stanowi 24 proc. wszystkich ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych.

Aż 66 proc. Ukraińców zapowiada, że będzie kontynuować działalność w Polsce nawet po zakończeniu wojny.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA