fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZ roku na rok coraz więcej umów o dzieło

Z roku na rok coraz więcej umów o dzieło

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w pierwszym półroczu 2023 roku znacznie wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. zgłoszono 850 tys. umów o dzieło – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To więcej niż w analogicznym okresie w poprzednich dwóch latach.

Wzrost liczby formularzy ZUS RUD w pierwszym półroczu 2023 r. w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r. wyniósł 56 tys., a w stosunku do roku 2021 było to aż 152 tys. Natomiast liczba umów o dzieło, która została zgłoszona po dwóch kwartałach 2023 r. jest wyższa o 11,2 tys. niż w 2022 r. i 143,6 tys. niż 2021 r.

W pierwszym półroczu 2023 r. umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 51,3 tys. podmiotów, wśród których 98 proc. stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS, a osoby fizyczne, które nie są płatnikami ZUS stanowiły 1,23 proc. zgłaszających. Niemal 90 proc. umów o dzieło zgłoszono za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło został wprowadzony w 2021 r. Zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. To doskonała baza wiedzy dla ekonomistów oraz ekspertów z dziedziny ubezpieczeń społecznych i rynku pracy. Dane o zawieranych w Polsce umowach o dzieło, które regularnie publikujemy pokazują, że – wbrew przypuszczeniom – w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło

– powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W 2023 r. umowy o dzieło częściej zawierane są z mężczyznami, którzy stanowili 52,81 proc. wykonawców, a co czwarty w ten sposób zatrudniony ma od 30 do 39 lat. Najczęściej umowy takie zawierano na jeden lub na osiem dni. Jeśli chodzi o branże, to najwięcej, bo prawie 22 proc. wykonawców, należało do sekcji: informacja i komunikacja. Kolejne miejsca zajęły: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (19 proc.) oraz działalność kulturalna, rozrywkowa i rekreacyjna (13 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA