fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajCoraz więcej wypadków w polskich firmach

Coraz więcej wypadków w polskich firmach

W 2023 roku w Polsce znacznie wzrosła liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, a także podniósł się odsetek wypadkowości.

Od stycznia do września 2023 r. w Polsce zgłoszono 45,8 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Portal PulsHR wskazuje, że jest to wzrost o 7,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r.

Wraz z liczbą poszkodowanych w górę poszedł również wskaźnik wypadkowości – z 2,99 do 3,22 na 1000 pracujących. Na szczęście rosnąca liczba wypadków przy pracy nie poszła w parze z liczbą wypadków śmiertelnych, których ubyło o 10 proc. W 2023 r. w polskich firmach odnotowano 99 takich zdarzeń. W dół o 5 proc. poszła również liczba ciężkich wypadków przy pracy, w których ucierpiało 206 osób.

Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy w Polsce było nieprawidłowe zachowanie się pracownika, które dotyczyło 40 proc. przypadków. Na drugim miejscu natomiast było niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika (prawie 10 proc.), a trzecie w zestawieniu znalazło się zdarzenie niezależne od pracodawcy lub pracownika, działanie osób trzecich lub zwierząt (ok. 9,5 proc.). Inne powody to wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne i ergonomiczne czynnika materialnego, niewłaściwa organizacja stanowiska pracy lub po prostu niewłaściwa organizacja pracy.

Wraz z upowszechnieniem się w Polsce pracy zdalnej w naszym kraju nie zabrakło również wypadków, które nastąpiły w jej trakcie. Od stycznia do września 2023 r. w trakcie pracy zdalnej zostały poszkodowane 233 osoby.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA