fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatCoraz większy przemyt broni z Ukrainy do Polski

Coraz większy przemyt broni z Ukrainy do Polski

Unijna platforma EMPACT opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na wyraźny wzrost przemytu broni z Ukrainy do Polski.

EMPACT to Europejska Multidyscyplinarna Platforma Przeciwko Zagrożeniom Przestępczym. Pod koniec listopada przygotował dokument, w którym alarmuje o rosnącej ilości nielegalnych transakcji bronią, do których dochodzi na granicy między Polską, a Ukrainą.

Zauważalny jest też kierunek handlu w drugą stronę, tzn. z Unii Europejskiej, na Ukrainę oraz do Libii.

Dyrektor Flamandzkiego Instytutu Pokoju Nils Duquet przyznaje, że cały czas są zatrzymania transportów na granicy z Ukrainą. Jego zdaniem broń w znacznej części pochodzi  z krajów byłej Jugosławii. Jednocześnie zwraca uwagę iż w Unii Europejskiej rośnie ilość aktów przemocy, w których została użyta broń stworzona dzięki drukarkom 3D. Powstają już całe warsztaty, w których za pomocą tych urządzeń powstają narzędzia do przestępstw.

Od 2017 roku obowiązuje w Unii Europejskiej dyrektywa ograniczająca możliwość importu i handlu bronią. Niektóre państwa (Słowacja i Czechy) wyłączyły jednak z jej postanowień pistolety używane do celów sportowych czy strzelania na niewielkie odległości.

EUObserver

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA