fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaCovid uderzy w środowisko?

Covid uderzy w środowisko?

W trakcie pandemii koronawirusa polscy konsumenci zaczęli przykładać mniejszą wagę do tego, jak kupowane przez nich produkty wpływają na środowisko i ekologię — dowiadujemy się z badania przytaczanego przez „Rzeczpospolitą”.

Badanie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej wykazało, że obecnie 42,7 proc. polskich konsumentów interesuje się, jak ich decyzje zakupowe wpływają na środowisko. To o ponad 10 punktów procentowych mniej niż przed pandemią, gdy było to ważne dla 52,9 proc. ankietowanych. Spadł też odsetek osób, które unikają produktów firm, mogących mieć negatywny wpływ na środowisko z 55,8 proc. w 2019 r. do 45,3 proc. dzisiaj.

W wyniku pandemii zmniejszyła się też mobilność ludzi, którzy zaczęli znacznie bardziej zwracać uwagę na lokalne inicjatywy i są one ważne dla niemal 59 proc. konsumentów. Przytaczane przez „Rzeczpospolitą” badanie wykazało, że 76 proc. Polaków chciałoby, żeby przedsiębiorcy, z których usług i produktów korzystają, wspierali lokalne potrzeby. Z drugiej strony 81 proc. samych przedsiębiorców zgadza się, że współpraca z lokalną społecznością to najważniejszy obszar odpowiedzialnego biznesu.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA