fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatCovidowa zapomoga w Japonii: po 100 tys. jenów dla każdego dziecka

Covidowa zapomoga w Japonii: po 100 tys. jenów dla każdego dziecka

Rząd Japonii planuje rozdanie wszystkim dzieciom do 18. roku życia zapomogi finansowej w wysokości 100 tys. jenów (3,45 tys. zł) w ramach dużego pakietu stymulacji gospodarczej – informuje dziennik „Yomiuri Shimbun”.

Według gazety pieniądze mają dostać wszystkie dzieci, od noworodków do osiemnastolatków, których liczba szacowana jest w Japonii na 20 milionów. Będzie to kosztowało budżet państwa w sumie około 2 bln jenów (ponad 69 mld zł).

Zapomogi mają być wypłacone do wiosny przyszłego roku, gdy rozpoczynają się nowe semestry w szkołach i przedszkolach.

Zapowiedź wypłat była jedną z obietnic składanych przed niedzielnymi wyborami do niższej izby parlamentu przez partię Komeito, mniejszego partnera koalicyjnego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) – pisze „Yomiuri Shimbun”.

W kwietniu ubiegłego roku rząd byłego premiera Shinzo Abego podjął decyzję o wypłatach pieniężnych w wysokości 100 tys. jenów dla wszystkich Japończyków w ramach rządowej odpowiedzi na pandemię COVID-19. Podejrzewa się jednak, że miało to ograniczony wpływ na konsumpcję, ponieważ większość pieniędzy trafiła na konta oszczędnościowe – podaje „Yomiuri Shimbun”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA