Rząd Japonii planuje rozdanie wszystkim dzieciom do 18. roku życia zapomogi finansowej w wysokości 100 tys. jenów (3,45 tys. zł) w ramach dużego pakietu stymulacji gospodarczej – informuje dziennik „Yomiuri Shimbun”.

Według gazety pieniądze mają dostać wszystkie dzieci, od noworodków do osiemnastolatków, których liczba szacowana jest w Japonii na 20 milionów. Będzie to kosztowało budżet państwa w sumie około 2 bln jenów (ponad 69 mld zł).

Zapomogi mają być wypłacone do wiosny przyszłego roku, gdy rozpoczynają się nowe semestry w szkołach i przedszkolach.

Zapowiedź wypłat była jedną z obietnic składanych przed niedzielnymi wyborami do niższej izby parlamentu przez partię Komeito, mniejszego partnera koalicyjnego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP) – pisze „Yomiuri Shimbun”.

W kwietniu ubiegłego roku rząd byłego premiera Shinzo Abego podjął decyzję o wypłatach pieniężnych w wysokości 100 tys. jenów dla wszystkich Japończyków w ramach rządowej odpowiedzi na pandemię COVID-19. Podejrzewa się jednak, że miało to ograniczony wpływ na konsumpcję, ponieważ większość pieniędzy trafiła na konta oszczędnościowe – podaje „Yomiuri Shimbun”.

PAP

Poprzedni artykułWzrosną ceny przez Unię
Następny artykułPrzedsiębiorcy apelują do Andrzeja Dudy