fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatCPI w USA powyżej oczekiwań. Pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów

CPI w USA powyżej oczekiwań. Pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów

Czwartkowe odczyty CPI w Stanach Zjednoczonych zaskoczyły analityków. Zamiast końca inflacji i miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, ekonomiści z niepokojem oczekują na decyzję Rezerwy Federalnej (Fed) w zakresie stóp procentowych.

W czwartek rząd USA opublikował kolejny miesięczny raport o inflacji, z którego wynika, że ceny płacone przez konsumentów za szeroką gamę towarów i usług rosły we wrześniu w nieco szybszym tempie niż oczekiwano. Według wczorajszego raportu Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł o 0,4 proc. w skali miesiąca i 3,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii tzw. bazowy CPI wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 4,1 proc. w ujęciu rocznym, co jest zgodne z oczekiwaniami analityków.

Rosnące koszty

Zgodnie z ostatnimi trendami koszty utrzymania były głównym czynnikiem wzrostu inflacji. Indeks utrzymania i schronienia, który stanowi około jednej trzeciej wagi CPI, przyspieszył o 0,6 proc. w ciągu miesiąca i 7,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koszty energii wzrosły o 1,5 proc., w tym ceny benzyny o 2,1 proc. i oleju opałowego o 8,5 proc., a ceny żywności wzrosły o 0,2 proc. trzeci miesiąc z rzędu. Ceny usług, uważane za kluczowe dla długoterminowego kierunku inflacji, również odnotowały wzrost o 0,6 proc. (z wyłączeniem usług energetycznych) i wzrosły o 5,7 proc. w ujęciu rocznym. Ceny pojazdów były zróżnicowane, przy czym ceny nowych pojazdów wzrosły o 0,3 proc., a używanych spadły o 2,5 proc.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych była we wrześniu wyższa niż prognozowano, co zwiększa prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe. Co to oznacza dla amerykańskich portfeli? Czwartkowe wyniki pokazują, że Amerykanie za wszystko co kupują płacą więcej. Utrzymująca się wysoka inflacja oznacza również, że oprocentowanie kart kredytowych i pożyczek może podrożeć. Dzieje się tak dlatego, że Fed – próbując spowolnić inflację – od marca 2022 r. rozpoczął serię podwyżek stóp procentowych.

Podwyżki stóp procentowych

Oprocentowanie kart kredytowych wzrosło z około 16 proc. w marcu 2022 r. do 20,72 proc. we wrześniu 2023 r., co stanowi najwyższy poziom w historii – według danych Bankrate.

Według CNBC stopy procentowe nowych kredytów samochodowych wzrosły z 7 do 7,4 proc. osiągając rekordowy od ponad 15 lat poziom. Z kolei Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych wskazuje, że oprocentowanie federalnych kredytów studenckich dla studentów studiów licencjackich wzrosło z 4,99 do 5,5 proc. w roku akademickim 2023-2024. Sformułowanie „wyżej na dłużej” to mantra wielu ekonomistów, w dużej mierze oparta na nowszych projekcjach Fed. Oczekuje się, że efektywna stopa funduszy federalnych w 2024 r. pozostanie bliska 5 proc. Obecnie kwestią dyskusyjną jest, czy Fed zakończy podwyżki stóp procentowych kolejną podwyżką o ćwierć punktu procentowego przed końcem roku. „Zbyt silne ochłodzenie mogłoby wpędzić gospodarkę w recesję, więc Fed prawdopodobnie wolałby obserwować rozwój sytuacji w takim zakresie, w jakim to możliwe” – mówi Kayla Bruun, starsza ekonomistka w firmie consultingowej Morning Consult.

Pesymistyczne nastroje konsumentów i małych przedsiębiorców

Jeszcze przed publikacją danych na temat CPI agencja Bloomberg na swojej stronie zamieściła wyniki badań dotyczących nastrojów amerykańskich konsumentów oraz małych przedsiębiorstw. Jak wynika z danych optymizm małych przedsiębiorstw w USA spadł we wrześniu do najniższego poziomu od czterech miesięcy, co odzwierciedla pogarszające się oczekiwania co do gospodarki. Indeks nastrojów Krajowej Federacji Niezależnych Biznesów również zmalał, a 43 proc. właścicieli małych firm uważa, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dojdzie do pogorszenia warunków prowadzenia działalności, co stanowi najbardziej pesymistyczny wynik od maja tego roku. Uwagę zwraca również gwałtowny wzrost liczby osób zgłaszających obawy związane z uzyskaniem dostępu do kredytu. Odsetek respondentów, którzy twierdzili, że w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy teraz trudniej byłoby im uzyskać kredyt wzrósł do 8 proc. – najwięcej od marca, kiedy upadł Silicon Valley Bank.

Źródło: bloomberg.com, cnbc.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA