fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCPI w USA powyżej oczekiwań. Pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów

CPI w USA powyżej oczekiwań. Pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców i konsumentów

Czwartkowe odczyty CPI w Stanach Zjednoczonych zaskoczyły analityków. Zamiast końca inflacji i miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, ekonomiści z niepokojem oczekują na decyzję Rezerwy Federalnej (Fed) w zakresie stóp procentowych.

W czwartek rząd USA opublikował kolejny miesięczny raport o inflacji, z którego wynika, że ceny płacone przez konsumentów za szeroką gamę towarów i usług rosły we wrześniu w nieco szybszym tempie niż oczekiwano. Według wczorajszego raportu Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł o 0,4 proc. w skali miesiąca i 3,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Po wyłączeniu zmiennych cen żywności i energii tzw. bazowy CPI wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 4,1 proc. w ujęciu rocznym, co jest zgodne z oczekiwaniami analityków.

Rosnące koszty

Zgodnie z ostatnimi trendami koszty utrzymania były głównym czynnikiem wzrostu inflacji. Indeks utrzymania i schronienia, który stanowi około jednej trzeciej wagi CPI, przyspieszył o 0,6 proc. w ciągu miesiąca i 7,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koszty energii wzrosły o 1,5 proc., w tym ceny benzyny o 2,1 proc. i oleju opałowego o 8,5 proc., a ceny żywności wzrosły o 0,2 proc. trzeci miesiąc z rzędu. Ceny usług, uważane za kluczowe dla długoterminowego kierunku inflacji, również odnotowały wzrost o 0,6 proc. (z wyłączeniem usług energetycznych) i wzrosły o 5,7 proc. w ujęciu rocznym. Ceny pojazdów były zróżnicowane, przy czym ceny nowych pojazdów wzrosły o 0,3 proc., a używanych spadły o 2,5 proc.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych była we wrześniu wyższa niż prognozowano, co zwiększa prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe. Co to oznacza dla amerykańskich portfeli? Czwartkowe wyniki pokazują, że Amerykanie za wszystko co kupują płacą więcej. Utrzymująca się wysoka inflacja oznacza również, że oprocentowanie kart kredytowych i pożyczek może podrożeć. Dzieje się tak dlatego, że Fed – próbując spowolnić inflację – od marca 2022 r. rozpoczął serię podwyżek stóp procentowych.

Podwyżki stóp procentowych

Oprocentowanie kart kredytowych wzrosło z około 16 proc. w marcu 2022 r. do 20,72 proc. we wrześniu 2023 r., co stanowi najwyższy poziom w historii – według danych Bankrate.

Według CNBC stopy procentowe nowych kredytów samochodowych wzrosły z 7 do 7,4 proc. osiągając rekordowy od ponad 15 lat poziom. Z kolei Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych wskazuje, że oprocentowanie federalnych kredytów studenckich dla studentów studiów licencjackich wzrosło z 4,99 do 5,5 proc. w roku akademickim 2023-2024. Sformułowanie „wyżej na dłużej” to mantra wielu ekonomistów, w dużej mierze oparta na nowszych projekcjach Fed. Oczekuje się, że efektywna stopa funduszy federalnych w 2024 r. pozostanie bliska 5 proc. Obecnie kwestią dyskusyjną jest, czy Fed zakończy podwyżki stóp procentowych kolejną podwyżką o ćwierć punktu procentowego przed końcem roku. „Zbyt silne ochłodzenie mogłoby wpędzić gospodarkę w recesję, więc Fed prawdopodobnie wolałby obserwować rozwój sytuacji w takim zakresie, w jakim to możliwe” – mówi Kayla Bruun, starsza ekonomistka w firmie consultingowej Morning Consult.

Pesymistyczne nastroje konsumentów i małych przedsiębiorców

Jeszcze przed publikacją danych na temat CPI agencja Bloomberg na swojej stronie zamieściła wyniki badań dotyczących nastrojów amerykańskich konsumentów oraz małych przedsiębiorstw. Jak wynika z danych optymizm małych przedsiębiorstw w USA spadł we wrześniu do najniższego poziomu od czterech miesięcy, co odzwierciedla pogarszające się oczekiwania co do gospodarki. Indeks nastrojów Krajowej Federacji Niezależnych Biznesów również zmalał, a 43 proc. właścicieli małych firm uważa, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dojdzie do pogorszenia warunków prowadzenia działalności, co stanowi najbardziej pesymistyczny wynik od maja tego roku. Uwagę zwraca również gwałtowny wzrost liczby osób zgłaszających obawy związane z uzyskaniem dostępu do kredytu. Odsetek respondentów, którzy twierdzili, że w porównaniu z sytuacją sprzed trzech miesięcy teraz trudniej byłoby im uzyskać kredyt wzrósł do 8 proc. – najwięcej od marca, kiedy upadł Silicon Valley Bank.

Źródło: bloomberg.com, cnbc.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA