Eksperci ostrzegają, że nowoczesne „inteligentne” maszyny rolnicze są podatne na ataki hakerów, co może narazić na ryzyko globalne łańcuchy dostaw. Niedawny raport Uniwersytetu Cambridge wskazał, że zhakowane mogą zostać automatyczne opryskiwacze, drony i zautomatyzowane kombajny. Rząd Wielkiej Brytanii i FBI ostrzegają, że zagrożenie cyberatakami rośnie.

flydrag/Pixabay

Istnieje możliwość, że hakerzy mogą wykorzystać luki sprzętu rolniczego używanego do sadzenia i zbierania plonów. Gigant produkcji rolniczej, John Deere, twierdzi, że obecnie pracuje nad naprawą wszelkich słabych punktów w swoim oprogramowaniu.

Inteligentna technologia jest coraz częściej wykorzystywana do zwiększania wydajności i produktywności gospodarstw – na przykład do tej pory pracochłonne zbiory delikatnych roślin spożywczych, takich jak szparagi, były poza zasięgiem maszyn.

Najnowsza generacja robotów rolniczych wykorzystuje sztuczną inteligencję, minimalizując zaangażowanie człowieka. Mogą pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru siły roboczej lub zwiększenia wydajności. Rośnie jednak obawa przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa, co potęguje zaniepokojenie łańcuchami dostaw żywności już zagrożonymi wojną na Ukrainie i pandemią Covid.

Chris Chavasse, współzałożyciel Muddy Machines, która testuje autonomicznego robota do zbioru szparagów o nazwie Sprout uważa, że istnieje realne ryzyko, że ludzie na całym świecie mogą spróbować przejąć kontrolę nad tymi maszynami, aby skłonić je do robienia tego, czego chcą lub po prostu uniemożliwić im działanie. Jego zdaniem hodowla szparagów raczej nie będzie głównym celem, a zagrożona może być strategiczna infrastruktura rolnicza.

W kwietniu grupa oficjalnych rządowych organów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym z Wielkiej Brytanii, USA i Australii, ostrzegła, że rosyjscy hakerzy sponsorowani przez państwo, mogą atakować łańcuchy dostaw jako istotną część zachodniej infrastruktury krajowej. Dotyczy to najważniejszych okresów, szczególnie podczas siewu lub zbioru, a polegać może na unieruchomieniu urządzeń.

Tymczasem na polach w wielu krajach, nawet pracujące na co dzień maszyny rolnicze wykorzystują systemy, które są potencjalnie wrażliwe, ponieważ można nimi sterować za pomocą systemu pozycjonowania GPS.

„Wszystko jest teraz tak ze sobą powiązane, że wyłączenie jednego systemu może zatrzymać dostawy do nas lub w ogóle zatrzymać pracujące traktory. Jeśli jesteśmy w kluczowym okresie zbiorów nie możemy mieć niedziałających traktorów” – mówi cytowany przez BBC brytyjski hodowca.

BBC/KR

Poprzedni artykułUkraina przejęła majątek agresorów wart grube miliardy
Następny artykułKanada wstrzymuje import wódki z Rosji