fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaŚwiatCyberbezpieczeństwo rosnącym wyzwaniem dla firm

Cyberbezpieczeństwo rosnącym wyzwaniem dla firm

Firmy na całym świecie zmagają się z brakiem specjalistów od cyberbezpieczeństwa – wynika z raportu opracowanego przez amerykańską firmę Fortinet.

Amerykańscy analitycy twierdzą, że globalnie liczba pracowników zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym musi wzrosnąć aż o 65 proc., aby było można skutecznie chronić zasobów przedsiębiorstw.

„W ośmiu na dziesięć badanych firmach miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony” – napisano w raporcie „2022 Cybersecurity Skills Gap Report”. „64 proc. przedsiębiorstw doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę” – dodano.

W analizie wskazano również, że aż 88 proc. firm posiadających zarząd stwierdziło, że zadaje on pytania odnośnie cyberbezpieczeństwa, a zarządy 76 proc. przedsiębiorstw chcą zwiększenia w działach IT i bezpieczeństwa. Problemem jest jednak znalezienie specjalistów od cyberbezpieczeństwa, na co skarży się aż 60 proc. firm, a także utrzymanie największych talentów, na co zwróciło uwagę 52 proc. respondentów. W raporcie wskazano, że aż 89 proc. firm na świecie chce, aby budowane zespoły były różnorodne i składały się z kobiet oraz mniejszości.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA