Firmy na całym świecie zmagają się z brakiem specjalistów od cyberbezpieczeństwa – wynika z raportu opracowanego przez amerykańską firmę Fortinet.

Amerykańscy analitycy twierdzą, że globalnie liczba pracowników zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym musi wzrosnąć aż o 65 proc., aby było można skutecznie chronić zasobów przedsiębiorstw.

„W ośmiu na dziesięć badanych firmach miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony” – napisano w raporcie „2022 Cybersecurity Skills Gap Report”. „64 proc. przedsiębiorstw doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę” – dodano.

W analizie wskazano również, że aż 88 proc. firm posiadających zarząd stwierdziło, że zadaje on pytania odnośnie cyberbezpieczeństwa, a zarządy 76 proc. przedsiębiorstw chcą zwiększenia w działach IT i bezpieczeństwa. Problemem jest jednak znalezienie specjalistów od cyberbezpieczeństwa, na co skarży się aż 60 proc. firm, a także utrzymanie największych talentów, na co zwróciło uwagę 52 proc. respondentów. W raporcie wskazano, że aż 89 proc. firm na świecie chce, aby budowane zespoły były różnorodne i składały się z kobiet oraz mniejszości.

PAP

Poprzedni artykułBezosobowość globalizacji to jej zaleta – jeśli mądrze do niej podejdziemy
Następny artykułBiznesowa wojna o monopol na informację. Czy wolność słowa to dziś już tylko pusty slogan?