fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeCyberzagrożenia to poważny problem

Cyberzagrożenia to poważny problem

Zdecydowana większość polskich firm z powagą podchodzi do problemu zagrożeń cybernetycznych.

Aż 80 proc. firm w Polsce wskazuje cyberzagrożenia jako barierę prowadzenia działalności gospodarczej. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla niemal jednej czwartej firm w naszym kraju ataki cybernetyczne są dużą lub bardzo dużą barierą w rozwoju biznesu.

Dla 20 proc. polskich przedsiębiorstw cyberzagrożenia są średnim zagrożeniem dla prowadzeniu biznesu, a dla aż 55 proc. firm jest to mała lub bardzo mała bariera.

„Najczęściej problem cyberzagrożenia jako ważnej bariery prowadzenia działalności gospodarczej wskazują duże firmy – 28,21 proc. Tę barierę wskazuje również 25,82 proc. mikro- oraz 22,92 proc. małych firm. W najmniejszym stopniu na cyberzagrożenia wskazują średnie firmy – 20,75 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Jeśli chodzi o branżę, to cyberzagrożenia są poważną barierą najczęściej w firmach zajmujących się informacją i komunikacją oraz działalnością finansową i ubezpieczeniową. Co gorsza, przedsiębiorcy oceniają swoją odporność na ataki hakerów jako niską. To tym bardziej niepokojące, bo w 2021 r. aż dwie trzecie polskich firm spotkało się z cyberincydentem. Z kolei w styczniu 2022 r. polskie firmy w ciągu tygodnia były atakowane średnio prawie 700 razy, a pół roku później takich ataków było już 938 tygodniowo.

Choć polskie firmy muszą zabezpieczyć się przed cyberzagrożeniami, aby nie narażać się na utratę danych osobowych lub własnych zasobów intelektualnych, to średniej wielkości przedsiębiorstwo w naszym kraju wydaje na bezpieczeństwo w sieci ok. 24 tys. zł. Można przypuszczać, że im mniejsza firma, tym te wydatki są niższe.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA