fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeCyfrowe euro nadchodzi wielkimi krokami

Cyfrowe euro nadchodzi wielkimi krokami

Europejski Bank Centralny realizuje kolejne etapy projektu, którego celem jest wprowadzenie elektronicznego odpowiednika tradycyjnej gotówki – cyfrowego euro.

Pierwsze kroki do wprowadzenia cyfrowej wersji euro podjęto w październiku 2021 roku, gdy rozpoczęto weryfikację jego wykonalności oraz rozpoczęto niezbędne testy i eksperymenty. Faza ta została zakończona i kolejna rozpocznie się 1 listopada obecnego roku. Będzie to dwuletni etap przygotowawczy, w czasie którego zostaną zarysowane zasady wdrożenia całego projektu oraz wybrani zostaną partnerzy z sektora prywatnego, mający pomóc w jego uruchomieniu. 

Jednocześnie Europejski Bank Centralny podkreśla, że prowadzone prace nie oznaczają, iż decyzja o uruchomieniu cyfrowego euro jest już ostatecznie podjęta. 

Zgodnie z aktualnymi założeniami cyfrowe euro nie ma zastąpić gotówki, a jedynie stanowić kolejną z możliwości dysponowania własnymi pieniędzmi. Jednocześnie przewidziane jest wprowadzenie limitów środków, które można będzie posiadać w tej formie, aby nie spowodować nadmiernego odpływu funduszy z banków komercyjnych. 

Kilka miesięcy temu amerykański think tank Cato Institute opublikował obszerny raport na temat systemu waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Zgodnie z zawartym w nim wnioskami cyfrowe waluty nie różnią się wiele od obecnie używanych pieniędzy, którymi rozporządzamy za pomocą cyfrowych aplikacji i serwisów. Są jednak kosztowne w utrzymaniu i znacznie zwiększają możliwości inwigilacji obywateli przez rządy. 

ecb.europa.eu, cato.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA