fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeCyfrowe euro nadchodzi wielkimi krokami

Cyfrowe euro nadchodzi wielkimi krokami

Europejski Bank Centralny realizuje kolejne etapy projektu, którego celem jest wprowadzenie elektronicznego odpowiednika tradycyjnej gotówki – cyfrowego euro.

Pierwsze kroki do wprowadzenia cyfrowej wersji euro podjęto w październiku 2021 roku, gdy rozpoczęto weryfikację jego wykonalności oraz rozpoczęto niezbędne testy i eksperymenty. Faza ta została zakończona i kolejna rozpocznie się 1 listopada obecnego roku. Będzie to dwuletni etap przygotowawczy, w czasie którego zostaną zarysowane zasady wdrożenia całego projektu oraz wybrani zostaną partnerzy z sektora prywatnego, mający pomóc w jego uruchomieniu. 

Jednocześnie Europejski Bank Centralny podkreśla, że prowadzone prace nie oznaczają, iż decyzja o uruchomieniu cyfrowego euro jest już ostatecznie podjęta. 

Zgodnie z aktualnymi założeniami cyfrowe euro nie ma zastąpić gotówki, a jedynie stanowić kolejną z możliwości dysponowania własnymi pieniędzmi. Jednocześnie przewidziane jest wprowadzenie limitów środków, które można będzie posiadać w tej formie, aby nie spowodować nadmiernego odpływu funduszy z banków komercyjnych. 

Kilka miesięcy temu amerykański think tank Cato Institute opublikował obszerny raport na temat systemu waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Zgodnie z zawartym w nim wnioskami cyfrowe waluty nie różnią się wiele od obecnie używanych pieniędzy, którymi rozporządzamy za pomocą cyfrowych aplikacji i serwisów. Są jednak kosztowne w utrzymaniu i znacznie zwiększają możliwości inwigilacji obywateli przez rządy. 

ecb.europa.eu, cato.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA