W siedzibie resortu rozwoju odbył się kongres „Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce”, podczas którego minister Waldemar Buda przedstawił usługi cyfrowe, jakie już są dostępne dla przedsiębiorców działających w sektorze budowlanym. Poza tym zaprezentowano plany przyszłych działań w zakresie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.
Branża budowlana musi mieć swój udział w rozwoju technologicznym i cyfrowym. Nowe technologie, coraz chętniej stosowane przez inwestorów w Polsce, przyczyniają się do zwiększenia efektywności, poprawy jakości, obniżenia kosztów i minimalizacji wpływu na środowisko. Dlatego wspólnie z GUNB prowadzimy intensywne działania, których celem jest zapewnienie podwyższenia standardu obsługi obywateli w procesie inwestycyjno-budowlanym. Narzędzia cyfrowe nie tylko pozwalają załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, ale również wspierają pracę organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w całym kraju. Stosowanie tych systemów generuje wielowymiarowe korzyści: oszczędność czasu i zasobów ludzkich, optymalizację procesów, poprawę komunikacji czy lepsze zarządzanie danymi
– powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.
W ostatnich miesiącach branży budowlanej udostępniono szereg narzędzi i systemów elektronicznych, które mają ułatwić jej działanie. Mowa tutaj na przykład o Elektronicznym Dzienniku Budowy, Cyfrowej Książce Obiektu Budowlanego czy też Centralnym Rejestrze Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.
W trakcie kongresu przypomniano, że od 2022 roku działa grupa robocza do spraw Building Information Modeling, czyli programów wspomagających projektowanie. Celem grupy jest opracowanie strategii wdrażania BIM w Polsce oraz przedstawienie propozycji działań legislacyjnych dotyczących realizacji projektów inwestycyjnych w budownictwie zgodnie z metodyką BIM.
Władze liczą, że rozpowszechnienie narzędzi cyfrowych w polskim sektorze budowlanym pozwoli na jego dalszą modernizację oraz usprawnienie inwestycji.
Źródło: MRiT