fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeCyfryzacja polskiego budownictwa w toku

Cyfryzacja polskiego budownictwa w toku

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby polski sektor budowlany korzystał z cyfrowych rozwiązań i liczy, że przyniesie to wiele korzyści.

W siedzibie resortu rozwoju odbył się kongres „Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce”, podczas którego minister Waldemar Buda przedstawił usługi cyfrowe, jakie już są dostępne dla przedsiębiorców działających w sektorze budowlanym. Poza tym zaprezentowano plany przyszłych działań w zakresie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.

Branża budowlana musi mieć swój udział w rozwoju technologicznym i cyfrowym. Nowe technologie, coraz chętniej stosowane przez inwestorów w Polsce, przyczyniają się do zwiększenia efektywności, poprawy jakości, obniżenia kosztów i minimalizacji wpływu na środowisko. Dlatego wspólnie z GUNB prowadzimy intensywne działania, których celem jest zapewnienie podwyższenia standardu obsługi obywateli w procesie inwestycyjno-budowlanym. Narzędzia cyfrowe nie tylko pozwalają załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, ale również wspierają pracę organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w całym kraju. Stosowanie tych systemów generuje wielowymiarowe korzyści: oszczędność czasu i zasobów ludzkich, optymalizację procesów, poprawę komunikacji czy lepsze zarządzanie danymi

– powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

W ostatnich miesiącach branży budowlanej udostępniono szereg narzędzi i systemów elektronicznych, które mają ułatwić jej działanie. Mowa tutaj na przykład o Elektronicznym Dzienniku Budowy, Cyfrowej Książce Obiektu Budowlanego czy też Centralnym Rejestrze Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.

W trakcie kongresu przypomniano, że od 2022 roku działa grupa robocza do spraw Building Information Modeling, czyli programów wspomagających projektowanie. Celem grupy jest opracowanie strategii wdrażania BIM w Polsce oraz przedstawienie propozycji działań legislacyjnych dotyczących realizacji projektów inwestycyjnych w budownictwie zgodnie z metodyką BIM.

Władze liczą, że rozpowszechnienie narzędzi cyfrowych w polskim sektorze budowlanym pozwoli na jego dalszą modernizację oraz usprawnienie inwestycji.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA