fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInnowacjeCyfryzacja polskiego budownictwa w toku

Cyfryzacja polskiego budownictwa w toku

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby polski sektor budowlany korzystał z cyfrowych rozwiązań i liczy, że przyniesie to wiele korzyści.

W siedzibie resortu rozwoju odbył się kongres „Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce”, podczas którego minister Waldemar Buda przedstawił usługi cyfrowe, jakie już są dostępne dla przedsiębiorców działających w sektorze budowlanym. Poza tym zaprezentowano plany przyszłych działań w zakresie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego.

Branża budowlana musi mieć swój udział w rozwoju technologicznym i cyfrowym. Nowe technologie, coraz chętniej stosowane przez inwestorów w Polsce, przyczyniają się do zwiększenia efektywności, poprawy jakości, obniżenia kosztów i minimalizacji wpływu na środowisko. Dlatego wspólnie z GUNB prowadzimy intensywne działania, których celem jest zapewnienie podwyższenia standardu obsługi obywateli w procesie inwestycyjno-budowlanym. Narzędzia cyfrowe nie tylko pozwalają załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, ale również wspierają pracę organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w całym kraju. Stosowanie tych systemów generuje wielowymiarowe korzyści: oszczędność czasu i zasobów ludzkich, optymalizację procesów, poprawę komunikacji czy lepsze zarządzanie danymi

– powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

W ostatnich miesiącach branży budowlanej udostępniono szereg narzędzi i systemów elektronicznych, które mają ułatwić jej działanie. Mowa tutaj na przykład o Elektronicznym Dzienniku Budowy, Cyfrowej Książce Obiektu Budowlanego czy też Centralnym Rejestrze Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane.

W trakcie kongresu przypomniano, że od 2022 roku działa grupa robocza do spraw Building Information Modeling, czyli programów wspomagających projektowanie. Celem grupy jest opracowanie strategii wdrażania BIM w Polsce oraz przedstawienie propozycji działań legislacyjnych dotyczących realizacji projektów inwestycyjnych w budownictwie zgodnie z metodyką BIM.

Władze liczą, że rozpowszechnienie narzędzi cyfrowych w polskim sektorze budowlanym pozwoli na jego dalszą modernizację oraz usprawnienie inwestycji.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA