fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseCyfryzacja raportowania podatkowego w polskich firmach

Cyfryzacja raportowania podatkowego w polskich firmach

Rozwój technologiczny i zmiany regulacyjne stawiają przed polskimi firmami nowe wyzwania.

W związku z rozwojem technologicznym i zmianami regulacyjnymi polegającymi m.in. na wdrożeniu systemu e-faktur, polskie firmy muszą dostosować się do nowych realiów. Mowa tu na przykład o cyfryzacji raportowania podatkowego.

Jak wynika z raportu firmy EY, aby nadążyć za zmianami 36 proc. firm w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat chce wydać co najmniej 150 tys. zł na cyfryzację raportowania podatkowego. Poza nowymi rozwiązaniami technologicznymi kluczowy będzie też rozwój kompetencji działów podatkowo-księgowych.

– Ich brak będzie wiązał się z ryzykiem dostarczenia nieprzeanalizowanych danych – zauważyła Aleksandra Sewerynek-Barszcz, ekspertka ds. podatkowych w EY Polska.

Firmy, które mają większą potrzebę oszczędności zamierzają natomiast korzystać z zewnętrznych usług księgowych. Jednym z rozwiązań jest tzw. co-sourcing, czyli model współpracy z zewnętrznymi podmiotami oparty na zasadach ścisłego partnerstwa i współdzielenia zasobów, wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Na to chce się zdecydować aż 68 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Jak wyjaśniono w raporcie EY kluczowymi korzyściami co-sourcingu jest możliwość skupienia się przez organizację na rozwoju najbardziej dochodowych aktywności (39 proc.), ograniczenie ryzyka (37 proc.) oraz zmniejszenie kosztów (24 proc.).

W badaniu EY Tax and Finance Operations Survey wzięło udział 300 firm o obrotach od 20 milionów do miliarda złotych oraz zatrudnieniu od 50 do 1000 pracowników.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA