fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseCyfryzacja raportowania podatkowego w polskich firmach

Cyfryzacja raportowania podatkowego w polskich firmach

Rozwój technologiczny i zmiany regulacyjne stawiają przed polskimi firmami nowe wyzwania.

W związku z rozwojem technologicznym i zmianami regulacyjnymi polegającymi m.in. na wdrożeniu systemu e-faktur, polskie firmy muszą dostosować się do nowych realiów. Mowa tu na przykład o cyfryzacji raportowania podatkowego.

Jak wynika z raportu firmy EY, aby nadążyć za zmianami 36 proc. firm w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat chce wydać co najmniej 150 tys. zł na cyfryzację raportowania podatkowego. Poza nowymi rozwiązaniami technologicznymi kluczowy będzie też rozwój kompetencji działów podatkowo-księgowych.

– Ich brak będzie wiązał się z ryzykiem dostarczenia nieprzeanalizowanych danych – zauważyła Aleksandra Sewerynek-Barszcz, ekspertka ds. podatkowych w EY Polska.

Firmy, które mają większą potrzebę oszczędności zamierzają natomiast korzystać z zewnętrznych usług księgowych. Jednym z rozwiązań jest tzw. co-sourcing, czyli model współpracy z zewnętrznymi podmiotami oparty na zasadach ścisłego partnerstwa i współdzielenia zasobów, wiedzy i nowoczesnych rozwiązań. Na to chce się zdecydować aż 68 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Jak wyjaśniono w raporcie EY kluczowymi korzyściami co-sourcingu jest możliwość skupienia się przez organizację na rozwoju najbardziej dochodowych aktywności (39 proc.), ograniczenie ryzyka (37 proc.) oraz zmniejszenie kosztów (24 proc.).

W badaniu EY Tax and Finance Operations Survey wzięło udział 300 firm o obrotach od 20 milionów do miliarda złotych oraz zatrudnieniu od 50 do 1000 pracowników.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA