fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzaputowicz: Celem Polski jest droga do G20

Czaputowicz: Celem Polski jest droga do G20

Prezydent Andrzej Duda 15 listopada gratulował MSZ i dyplomatom osiągnięć ostatnich czterech lat. Dziękował m.in. za wysiłek włożony w znalazienie się Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Powiedział też, że chcemy iść dalej.

– Czy chcemy iść dalej? Tak, chcemy. Chcemy być przyjęci do G20, chcemy być przyjęci do różnych innych gremiów, które dzisiaj są na świecie – zaznaczył prezydent Duda.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zapytany dzień później, podczas dnia otwartego w MSZ, o tę wypowiedź prezydenta przypomniał, że formalnym aspektem udziału w G20 jest rozwój gospodarczy – trzeba być w grupie 20 najlepiej na świecie rozwiniętych się gospodarek.

– Jesteśmy trochę dalej, ale przybliżamy się, awansujemy. Myślę, że jest to cel dalekosiężny, nie będzie to łatwe, natomiast takie ambitne cele trzeba sobie stawiać.(…) To bardzo ambitny cel, drogowskaz, do którego w następnych latach będziemy starali się przybliżyć – ocenił szef MSZ.

– Jeżeli rozwijamy się, a robimy to szybciej niż inne państwa, awansujemy i z czasem być może dotrzemy do miejsca w pierwszej dwudziestce. Będzie wtedy tytuł do tego, by te aspiracje formalnie zgłaszać – dodał Czaputowicz.

Czaputowicz zaznaczył, że Polska utrzymuje kontakty z państwami, które mają duże znaczenie globalne.

– Rzeczywiście, w ostatnich latach to się udało – także dzięki zaangażowaniu prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – uzyskaliśmy taki dobry wizerunek w świecie – powierdział szef MSZ.

– Sam przyjmowałem przedstawicieli czołowych państw, jak Indie, Chiny, Indonezja, dwukrotnie Brazylia – czyli aspirujemy do roli państwa, które ma wpływy globalne – ocenił Czaputowicz.

W jego ocenie szczególnie zainicjowany w ostatnim roku proces warszawski – dotyczący bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie pozwala nam na utrzymanie tego wizerunku państwa zaangażowanego w poważne problemy zagraniczne.

– Jest to też ważny element utrzymania sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi jesteśmy gospodarzami tego procesu – dodał.

Przypomniał, że w ostatnich dniach Polska wróciła do operacji pokojowej ONZ w Libanie.

– To też świadczy o docenieniu roli Polski, tej roli globalnej, którą nam przyznają inne państwa – dodał Czaputowicz.

– Jesteśmy na dobrej drodze, musimy prowadzić ambitną politykę zagraniczną, być zaangażowanym w różnych wymiarach – nie tylko globalnym, ale też w Unii Europejskiej – zaznaczył.

– Tu szczególnie ważna jest nasza rola, jeśli chodzi o Bałkany Zachodnie – jesteśmy jeszcze do końca roku gospodarzami Procesu Berlińskiego. Szczyt Bałkanów Zachodnich odbył się w Poznaniu. W sobotę, podczas święta MSZ i dnia otwartego gościmy przedstawicielstwa tych państw, które prezentują na stoiskach swoje doświadczenia – mówił.

– Drugi wymiar, to zainicjowany przez Polskę i Szwecję wymiar Partnerstwa Wschodniego. Tu też będziemy dalej intensywnie pracować dla umocnienia naszych wschodnich sąsiadów – przede wszystkim Ukrainy, Gruzji, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Chcemy być liderem w tym procesie i jesteśmy tym liderem, a nasza rola w Unii Europejskiej jest dostrzegalna i doceniana – powiedział Czaputowicz.

– Jest to program polityki zagranicznej rządu Mateusza Morawieckiego na kolejne cztery lata – podkreślił.

JS/WNP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA