fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCzarne chmury nad handlem detalicznym. Sklepy znikają

Czarne chmury nad handlem detalicznym. Sklepy znikają

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. w Polsce z rynku zniknęło ponad trzy tysiące sklepów – dowiadujemy się z danych przytaczanych przez wiadomoscihandlowe.pl.

Według cytowanego przez portal Tomasza Starzyka z firmy analitycznej Dun & Bradstreet Poland liczba sklepów spadała we wszystkich monitorowanych branżach poza trzema – sklepami z AGD (wzrost o 54 sklepy), artykułami medycznymi (wzrost o 16 sklepów) oraz piekarniami i ciastkarniami (wzrost o 10).

Według danych Dun & Bradstreet Poland najwięcej znika sklepów ogólnospożywczych (644), niewyspecjalizowanych (532) oraz odzieżowych (487). Zmalała też liczba sklepów sprzedających różne artykuły FMCG, tj. mięsnych, owocowo-warzywnych, alkoholowych oraz tytoniowych i rybnych.

W porównaniu do końca 2021 r. liczba sklepów w Polsce zmalała o 0,8 proc. – do poziomu 373 039.

– Jeśli tak wysoki spadkowy trend utrzyma się w kolejnych sześciu miesiącach, to na koniec 2022 roku można spodziewać się rekordowej w ostatnich latach liczby likwidacji, przekraczającej pięć tysięcy placówek – powiedział Tomasz Starzyk w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl.

Poza likwidacjami problemem w Polsce jest też duża liczba zawieszanych działalności, która od początku stycznia tego roku dotknęła ponad 4,5 tysięcy polskich sklepów. Nasilenie po branżach jest podobne, jak w przypadku likwidacji. Zdaniem Tomasza Starzyka jest to pokłosie dwóch lat pandemii, związanych z nimi lockdownów oraz wzrostu znaczenia branży e-commerce.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA