fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCzarne chmury nad mediami drukowanymi

Czarne chmury nad mediami drukowanymi

Nadszedł poważny kryzys prasy drukowanej – alarmuje portal Wirtualne Media. Wydawnictwa zamykają kolejne tytuły.

W ostatni piątek Burda Media Polska zdecydowała o zamknięciu ponad 20 drukowanych tytułów. Od teraz spółka skupi się na ofercie internetowej. Na cięcia decydują się też inni wydawcy.

– Mamy kryzys, będący efektem długiego okresu pandemii, wojny i w konsekwencji inflacji. Media cierpią nawet bardziej, bo dochodzi sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen papieru i energii oraz kursu euro i dolara, co przekłada się na wyższe koszty produkcji – powiedziała w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Ewa Redel-Bydłowska, new business & development director w Fitatu, w przeszłości członkini zarządu Edipresse Polska, które jakiś czas temu połączyło się z Burdą.

Ekspertka wskazała, że z uwagi na rosnące koszty prowadzenia biznesu pisma drukowane nie mają szansy przetrwania na rynku. Ponadto, zdaniem Redel-Bydłowskiej, zamknięcie kolejnych tytułów papierowych przez Burdę było kwestią czasu, a pandemia i wojna tylko to przyspieszyły.

Z artykułu Wirtualnych Mediów dowiadujemy się też, że problemem tytułów drukowanych są kłopoty z kolporterami prasy, którzy podnieśli ceny. Dlatego na przykład sobotnie wydania „Faktu” i „Gazety Wyborczej” są drukowane w czwartek wieczorem z wydaniami piątkowymi i dystrybuowane z nimi, bo zniknęły dostawy sobotnie. Jeszcze gorsza sytuacja rysuje się przed „Przeglądem Sportowym”, który poza rezygnacją z sobotniego wydania, już od stycznia 2023 r. przestanie być dziennikiem i zacznie się ukazywać tylko w poniedziałki i piątki.

W przypadku Ringier Axel Springer Polska planowane są zwolnienia grupowe, a pracę może stracić nawet 120 osób. Spółka rezygnuje też z drukowanej wersji „Auto Świata”.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA