fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzarne chmury nad mediami drukowanymi

Czarne chmury nad mediami drukowanymi

Nadszedł poważny kryzys prasy drukowanej – alarmuje portal Wirtualne Media. Wydawnictwa zamykają kolejne tytuły.

W ostatni piątek Burda Media Polska zdecydowała o zamknięciu ponad 20 drukowanych tytułów. Od teraz spółka skupi się na ofercie internetowej. Na cięcia decydują się też inni wydawcy.

– Mamy kryzys, będący efektem długiego okresu pandemii, wojny i w konsekwencji inflacji. Media cierpią nawet bardziej, bo dochodzi sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen papieru i energii oraz kursu euro i dolara, co przekłada się na wyższe koszty produkcji – powiedziała w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Ewa Redel-Bydłowska, new business & development director w Fitatu, w przeszłości członkini zarządu Edipresse Polska, które jakiś czas temu połączyło się z Burdą.

Ekspertka wskazała, że z uwagi na rosnące koszty prowadzenia biznesu pisma drukowane nie mają szansy przetrwania na rynku. Ponadto, zdaniem Redel-Bydłowskiej, zamknięcie kolejnych tytułów papierowych przez Burdę było kwestią czasu, a pandemia i wojna tylko to przyspieszyły.

Z artykułu Wirtualnych Mediów dowiadujemy się też, że problemem tytułów drukowanych są kłopoty z kolporterami prasy, którzy podnieśli ceny. Dlatego na przykład sobotnie wydania „Faktu” i „Gazety Wyborczej” są drukowane w czwartek wieczorem z wydaniami piątkowymi i dystrybuowane z nimi, bo zniknęły dostawy sobotnie. Jeszcze gorsza sytuacja rysuje się przed „Przeglądem Sportowym”, który poza rezygnacją z sobotniego wydania, już od stycznia 2023 r. przestanie być dziennikiem i zacznie się ukazywać tylko w poniedziałki i piątki.

W przypadku Ringier Axel Springer Polska planowane są zwolnienia grupowe, a pracę może stracić nawet 120 osób. Spółka rezygnuje też z drukowanej wersji „Auto Świata”.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA