fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiCzas na audyt rozliczeń podatku od nieruchomości w firmie

Czas na audyt rozliczeń podatku od nieruchomości w firmie [WYWIAD]

Mając na uwadze zmieniające się orzecznictwo oraz rosnące stawki, warto w najbliższych miesiącach przeprowadzić kompleksowy przegląd płaconego podatku od nieruchomości, co może przynieść firmie wymierne korzyści – mówi nam Paweł Wyporski, doradca podatkowy, starszy konsultant w Thedy & Partners.

Od przyszłego roku podatników czeka kolejna – i to znacząca – podwyżka podatku od nieruchomości. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania?

Paweł Wyporski

To prawda, w 2024 roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości znacząco wzrosną. Tytułem przykładu wskazać należy, że obecnie obowiązująca stawka 1,16 zł od 1 m2 gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie w przyszłym roku i wyniesie już 1,34 zł, a od 1 m2 powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawka wzrośnie z 28,78 zł do nawet 33,10 zł. Wzrost stawek proporcjonalnie przełoży się na wyższe zobowiązania podatkowe, dlatego też warto zadbać o to, by podatek został prawidłowo zadeklarowany, tak by nie dopuścić do sytuacji, w której podatnik nadpłaca podatek albo co gorsze – naraża się na dotkliwe odsetki z tytułu nieprawidłowo wyliczonego podatku.

Na wysokość podatku od nieruchomości znamienny wpływ wywiera orzecznictwo sądów administracyjnych. Czy to aktualna teza?

Absolutnie tak. Podatnikom w praktyce nie wystarczy sama znajomość przepisów ustawy o podatkach i opłat lokalnych, aby prawidłowo złożyć deklarację. W ostatnich miesiącach zaobserwować można było prawdziwy wysyp bardzo istotnych orzeczeń, które mogą rodzić oszczędności podatkowe.

Możemy podać przykład?

Oczywiście. Wspomnieć tu należy przede wszystkim o przełomowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21), w którym cała definicja budowli została uznana za niezgodną z konstytucją, czy też wyroku NSA z 12 lipca 2023 r. (sygn. akt III FSK 250/23), w którym sąd przełamał niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą i wprost stwierdził, że przedsiębiorca wynajmujący nieruchomość wykorzystywaną na cele mieszkalne, nie musi stosować do tej nieruchomości najwyżej stawki podatku od nieruchomości.

Czyli przedsiębiorcy, którzy przeprowadzą audyt swoich rozliczeń, uwzględniając np. wspomniane orzeczenia sądowe mogą zmienić swoje zobowiązania w podatku od nieruchomości?

Tak. Przeprowadzenie kompleksowego audytu zdecydowanie pozwala na identyfikację obszarów, w których w ostatnim czasie doszło do zmiany podejścia co do opodatkowania – co może przełożyć się na realne oszczędności podatkowe i uzyskanie zwrotu nadpłaty. Jest to o tyle istotne, że podatnicy z reguły już raz zadeklarowane do opodatkowania obiekty deklarują do opodatkowania w latach kolejnych – pomimo tego, że z uwagi na zmianę podejścia sądów administracyjnych istnieją argumenty przemawiające za modyfikacją podejścia.

A co z przedawnieniem?

Ono też jest ważne. Dlatego podkreślić należy, że koniec bieżącego roku to ostatni moment, aby przyjrzeć się rozliczeniom za rok 2018. Zidentyfikowanie obszarów, w których podatek został nadpłacony w 2018 roku, a następnie złożenie – do końca roku – wniosku o stwierdzenie nadpłaty spowoduje, że podatnikowi nie wygaśnie prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Stwierdzona nadpłata będzie mogła zostać zaliczona na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych, co może zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na finanse podatnika.

To jeszcze przypomnijmy, co z inwestycjami zakończonymi w tym roku – jakie tu obowiązki mają podatnicy?

Audytorzy – mając wiedzę o kończącej się inwestycji – będą mogli pomóc podatnikowi wskazać prawidłowy moment powstania obowiązku podatkowego, jak również określić właściwy przedmiot i podstawę opodatkowania, co w konsekwencji umożliwi prawidłowe wykazanie do opodatkowania w pierwszej deklaracji na podatek od nieruchomości nowo powstałych budynków i budowli.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.
4 MIN CZYTANIA