fbpx
poniedziałek, 13 stycznia, 2025
Strona głównaKrajCzas na odbudowę polskiej trzody chlewnej

Czas na odbudowę polskiej trzody chlewnej

Rząd zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, aby ostatecznie ograniczyć import wieprzowiny do Polski.

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w 2024 roku ma ruszyć – z budżetem 250 mln zł – pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. W ramach programu przewidziano dotacje i preferencyjne kredyty dla hodowców.

Szef resortu ma nadzieję, że na początek do pilotażu dołączy 50 hodowców, a celem programu ma być zwiększenie pogłowia loch o 200 tys. sztuk.

Ogłaszamy program odbudowy trzody chlewnej, którego celem jest zwiększenie liczby loch i warchlaków. Żeby nie były one przywożone z zagranicy. Stawiamy na polską hodowlę, bo jest to również ważne z uwagi na nadwyżkę zboża. Musimy zwiększyć hodowlę i kładziemy na to duży nacisk

– wyjaśnił Robert Telus podczas wizyty u jednego z hodowców trzody chlewnej.

Sam program odbudowy pogłowia świń powstał po wielu konsultacjach z hodowcami, którzy według ministra mieli duży udział w jego ostatecznym kształcie. Dzięki programowi hodowcy będą mogli uzyskać wsparcie wsparcie finansowe w postaci preferencyjnego kredytu lub dotacji hodowców przy budowie, rozbudowie i modernizacji chlewni oraz jej wyposażeniu, w tym również przy wznowieniu produkcji w gospodarstwach, w których zaprzestano produkcji świń.

Zgodnie z planem preferencyjny kredyt z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni (w tym instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną) będzie miał zabezpieczenie jego spłaty ze środków publicznych nawet do 80 proc. kwoty kredytu. Minister Telus wyjaśnił, że przez pierwsze dwa lata państwo będzie spłacało 100 proc. odsetek od kredytu, a w kolejnych dwóch latach 50 proc. Z kolei uzyskana przez hodowców dotacja może być przeznaczona na zakup oraz instalację wyposażenia i wynosić 65 proc. wartości zakupu lub leasingu maszyn, urządzeń, wyposażenia chlewni i jego instalacji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA