fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzas na odbudowę polskiej trzody chlewnej

Czas na odbudowę polskiej trzody chlewnej

Rząd zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, aby ostatecznie ograniczyć import wieprzowiny do Polski.

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w 2024 roku ma ruszyć – z budżetem 250 mln zł – pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. W ramach programu przewidziano dotacje i preferencyjne kredyty dla hodowców.

Szef resortu ma nadzieję, że na początek do pilotażu dołączy 50 hodowców, a celem programu ma być zwiększenie pogłowia loch o 200 tys. sztuk.

Ogłaszamy program odbudowy trzody chlewnej, którego celem jest zwiększenie liczby loch i warchlaków. Żeby nie były one przywożone z zagranicy. Stawiamy na polską hodowlę, bo jest to również ważne z uwagi na nadwyżkę zboża. Musimy zwiększyć hodowlę i kładziemy na to duży nacisk

– wyjaśnił Robert Telus podczas wizyty u jednego z hodowców trzody chlewnej.

Sam program odbudowy pogłowia świń powstał po wielu konsultacjach z hodowcami, którzy według ministra mieli duży udział w jego ostatecznym kształcie. Dzięki programowi hodowcy będą mogli uzyskać wsparcie wsparcie finansowe w postaci preferencyjnego kredytu lub dotacji hodowców przy budowie, rozbudowie i modernizacji chlewni oraz jej wyposażeniu, w tym również przy wznowieniu produkcji w gospodarstwach, w których zaprzestano produkcji świń.

Zgodnie z planem preferencyjny kredyt z przeznaczeniem na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni (w tym instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną) będzie miał zabezpieczenie jego spłaty ze środków publicznych nawet do 80 proc. kwoty kredytu. Minister Telus wyjaśnił, że przez pierwsze dwa lata państwo będzie spłacało 100 proc. odsetek od kredytu, a w kolejnych dwóch latach 50 proc. Z kolei uzyskana przez hodowców dotacja może być przeznaczona na zakup oraz instalację wyposażenia i wynosić 65 proc. wartości zakupu lub leasingu maszyn, urządzeń, wyposażenia chlewni i jego instalacji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA