fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaFelietonCzas porozmawiać o wybuchu antykatolickiej przemocy i wandalizmu

Czas porozmawiać o wybuchu antykatolickiej przemocy i wandalizmu

Tego lata ikonoklaści nie skierowali swojego gniewu i aktów zniszczenia jak zwykle na Ojców Założycieli i Konfederatów. Wzięli na celownik także Kościół Katolicki, łącznie z jego świętymi, świątyniami i Zbawicielem.

Krzysztof Kolumb, który nazwał swój okręt flagowy Santa Maria, został zrzucony w porcie w Baltimore. Protestujący w Missouri zaatakowali posąg św. Ludwika w mieście jego imienia, a jeden z nich miał napaść dwie osoby odmawiające różaniec. Pomnik św. Junipero Serra w Sacramento w Kalifornii został pomalowany sprayem i zburzony, a rada miasta Ventura nagrodziła wandali głosując za usunięciem rzeźb świętego ze swojego miasta.

Gniew na Kolumba, Serrę i Św. Ludwika miały wymiar polityczny. Nie można tego powiedzieć o obecnej fali przemocy i wandalizmu skierowanych przeciwko katolicyzmowi. Trudno nie interpretować tego jako wybuchu antykatolicyzmu.

W kościele św. Stefana w Chattanooga w stanie Tennessee ktoś ściął głowę figurze Najświętszej Maryi Panny.

W Bostonie ktoś podpalił posąg Maryi.

Na Florydzie pewien mężczyzna wjechał swoim samochodem do kościoła katolickiego, a następnie próbował go podpalić, podczas gdy wierni byli w środku.

Zabytkowy kościół misyjny w Kalifornii został spalony (mógł to być wypadek).

W Miami ktoś ściął głowę posągowi Jezusa.

W większości jest to zniszczenie mienia, a nie przemoc interpersonalna, ale nie należy tego lekceważyć jako zwykłego uszkodzenia mienia. Jeśli ktoś ścina głowy figurom Marii i Jezusa, prawdopodobnie robi to, aby przekazać wiadomość. A wiadomość ta brzmi: w dobie obecnej rewolucji kulturowej kościół jest kolejnym celem – chcą go obalić.

Tak więc wojownicy o kulturę, którzy wiwatują lub przynajmniej usprawiedliwiają zniszczenie posągów Jerzego Waszyngtona i Thomasa Jeffersona, powinni odpowiedzieć na pytanie: Co sądzą o niszczeniu kościołów, posągów Jezusa i Marii? Czy to część tego, co mają na myśli, mówiąc o uciskanych, którzy walczą o to, by ich usłyszano i domagają się sprawiedliwości?

Bo jeśli tak, to niech to powiedzą.

Źródło: Timothy P. Carney/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA