fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesCzas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.

Konfederacja Lewiatan wzywa do zmian w zakresie inicjatyw publicznych oraz instrumentów finansowania, których celem jest wspieranie firm. W opinii przedstawicieli pracodawców jest to konieczne, aby firmy mogły się rozwijać.

Eksperci Konfederacji Lewiatan wskazują, że dzisiaj przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem muszą być bardzo czujni i cały czas monitorować, czy są ogłaszane kolejne nabory pomocowe. Poza tym często do samej aplikacji, a następnie rozliczenia pozyskanych środków, muszą przygotowywać obszerną dokumentację. Według przedsiębiorców trzeba to zmienić.

Przede wszystkim należy zacząć od ułatwienia aplikowania o wsparcie, np. przez standaryzację dokumentów aplikacyjnych oraz generatorów wniosków. Poza tym przedsiębiorcy uważają, że trzeba zrezygnować z rekrutacji na czas, a wnioski powinny być oceniane jakościowo i to według odgórnych i ujednoliconych zasad. Dzięki temu odpowiednie środki byłyby przyznawane firmom, które tego najbardziej potrzebują. Lewiatan postuluje również o dokładne ustalenie i przedstawienie czasu niezbędnego na ocenę wniosków, aby można było lepiej planować cały proces.

Dokumentacja konkursowa powinna być sporządzana zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania – tak, aby dostęp do naboru był równy dla wszystkich. Należy też zadbać o mniej hermetyczny język komunikacji z firmami

– wskazano w raporcie „Przegląd inicjatyw publicznych oraz proponowanych instrumentów finansowania w firmach wdrażania i rozwijania nowych modeli pracy”.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA