fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.

Konfederacja Lewiatan wzywa do zmian w zakresie inicjatyw publicznych oraz instrumentów finansowania, których celem jest wspieranie firm. W opinii przedstawicieli pracodawców jest to konieczne, aby firmy mogły się rozwijać.

Eksperci Konfederacji Lewiatan wskazują, że dzisiaj przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem muszą być bardzo czujni i cały czas monitorować, czy są ogłaszane kolejne nabory pomocowe. Poza tym często do samej aplikacji, a następnie rozliczenia pozyskanych środków, muszą przygotowywać obszerną dokumentację. Według przedsiębiorców trzeba to zmienić.

Przede wszystkim należy zacząć od ułatwienia aplikowania o wsparcie, np. przez standaryzację dokumentów aplikacyjnych oraz generatorów wniosków. Poza tym przedsiębiorcy uważają, że trzeba zrezygnować z rekrutacji na czas, a wnioski powinny być oceniane jakościowo i to według odgórnych i ujednoliconych zasad. Dzięki temu odpowiednie środki byłyby przyznawane firmom, które tego najbardziej potrzebują. Lewiatan postuluje również o dokładne ustalenie i przedstawienie czasu niezbędnego na ocenę wniosków, aby można było lepiej planować cały proces.

Dokumentacja konkursowa powinna być sporządzana zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania – tak, aby dostęp do naboru był równy dla wszystkich. Należy też zadbać o mniej hermetyczny język komunikacji z firmami

– wskazano w raporcie „Przegląd inicjatyw publicznych oraz proponowanych instrumentów finansowania w firmach wdrażania i rozwijania nowych modeli pracy”.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA