fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024

Czas zapłaty

W ostatni piątek socjalistyczno-komunistyczna koalicja sprawująca władzę w Hiszpanii zatwierdziła otwarcie katalońskich „ambasad” w Argentynie, Meksyku i Tunezji. Pikanterii tej kontrowersyjnej decyzji dodaje fakt, że w listopadzie zeszłego roku na wniosek rządu Pedro Sáncheza, otwarcie wspomnianych amabasad zostało zawieszone przez Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC). Przyczyną niedopuszczenia do otwarcia katalońskich placówek dyplomatycznych miała być promocja separatystycznych dążeń niepodległościowych poza Hiszpanią. Dziś rząd Pedro Sancheza nie widzi takiego zagrożenia, tłumacząc kolejne ustępstwa potrzebą dialogu z Katalonią.

Tymczasem katalońscy separatyści zasiadający w Europarlamencie -Carles Puigdemont i Toni Comín – wraz z komunistami z Podemos i Bildu – głosowali przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej „reżim Nicolása Maduro w Wenezueli i potwierdzającej wsparcie dla tymczasowego prezydenta Juana Guaidó”. Hiszpańska prasa jest zgodna, popieranie osób sympatyzujących z Maduro jest wstydem.

To nie koniec przykładów nagradzania separatystów przez rząd Sancheza. Dawna minister sprawiedliwości, a obecna prokurator generalna (Dolores Delgado) w skierowanym do Sądu Najwyższego liście stwierdziła, że prezydent Katalonii (Quim Torra) powinien móc pełnić funkcje publiczne do czasu wyczerpania przez niego ścieżki odwoławczej przed hiszpańskimi sądami. Przypomnijmy, Sąd Najwyższy Katalonii za nieposłuszeństwo wobec hiszpańskiej komisji wyborczej zakazał Quimowi Torra pełnienia funkcji publicznych przez 1,5 roku.

Z kolei w ostatni czwartek, na dwu dniową przepustkę wyszedł, skazany na 9 lat więzienia za wspieranie separatyzmu, Jordi Cuixart (prezes Òmnium Cultural -organizacji na rzecz szerzenia kultury katalońskiej). Dziennik Hispanidad zwrócił uwagę na zawrotne tempo z jakim Jordi Cuixart uzyskał zgodę na 48 godzinną przepustkę, podczas gdy ”pospolitym więziom” tego rodzaju nagroda nie jest przyznawana z taką łatwością.

No cóż, jak widać podwójne standardy w przestrzeganiu praworządności z Brukseli dotarły, aż do Madrytu. Co kto lubi..

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA