fbpx
czwartek, 19 września, 2024

Czas zapłaty

W ostatni piątek socjalistyczno-komunistyczna koalicja sprawująca władzę w Hiszpanii zatwierdziła otwarcie katalońskich „ambasad” w Argentynie, Meksyku i Tunezji. Pikanterii tej kontrowersyjnej decyzji dodaje fakt, że w listopadzie zeszłego roku na wniosek rządu Pedro Sáncheza, otwarcie wspomnianych amabasad zostało zawieszone przez Sąd Najwyższy Katalonii (TSJC). Przyczyną niedopuszczenia do otwarcia katalońskich placówek dyplomatycznych miała być promocja separatystycznych dążeń niepodległościowych poza Hiszpanią. Dziś rząd Pedro Sancheza nie widzi takiego zagrożenia, tłumacząc kolejne ustępstwa potrzebą dialogu z Katalonią.

Tymczasem katalońscy separatyści zasiadający w Europarlamencie -Carles Puigdemont i Toni Comín – wraz z komunistami z Podemos i Bildu – głosowali przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej „reżim Nicolása Maduro w Wenezueli i potwierdzającej wsparcie dla tymczasowego prezydenta Juana Guaidó”. Hiszpańska prasa jest zgodna, popieranie osób sympatyzujących z Maduro jest wstydem.

To nie koniec przykładów nagradzania separatystów przez rząd Sancheza. Dawna minister sprawiedliwości, a obecna prokurator generalna (Dolores Delgado) w skierowanym do Sądu Najwyższego liście stwierdziła, że prezydent Katalonii (Quim Torra) powinien móc pełnić funkcje publiczne do czasu wyczerpania przez niego ścieżki odwoławczej przed hiszpańskimi sądami. Przypomnijmy, Sąd Najwyższy Katalonii za nieposłuszeństwo wobec hiszpańskiej komisji wyborczej zakazał Quimowi Torra pełnienia funkcji publicznych przez 1,5 roku.

Z kolei w ostatni czwartek, na dwu dniową przepustkę wyszedł, skazany na 9 lat więzienia za wspieranie separatyzmu, Jordi Cuixart (prezes Òmnium Cultural -organizacji na rzecz szerzenia kultury katalońskiej). Dziennik Hispanidad zwrócił uwagę na zawrotne tempo z jakim Jordi Cuixart uzyskał zgodę na 48 godzinną przepustkę, podczas gdy ”pospolitym więziom” tego rodzaju nagroda nie jest przyznawana z taką łatwością.

No cóż, jak widać podwójne standardy w przestrzeganiu praworządności z Brukseli dotarły, aż do Madrytu. Co kto lubi..

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA