fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCzechy będą współpracować z Tajwanem przy odbudowie Ukrainy

Czechy będą współpracować z Tajwanem przy odbudowie Ukrainy

Rządy Czech i Tajwanu podpisały porozumienie o współpracy na rzecz pomocy w odbudowie Ukrainy. Ma dotyczyć w szczególności odbudowy systemów wodno-energetycznych. Czechy określiły Tajpej jako „wielkiego sojusznika” pomimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych między krajami.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że kraj, który broni nas w naszym imieniu, Ukraina, jest wspierany przez naszego wielkiego sojusznika i przyjaciela, Tajwan, razem z nami” – powiedział wysłannik czeskiego rządu ds. odbudowy Ukrainy Tomáš Kopečný podczas ceremonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tajwanu. Kopečný podkreślił, że jego kraj ma silne powiązania z Tajwanem.

Tajwan przekazał ponad 100 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy i przyłączył się do narzuconych przez Zachód sankcji wobec Rosji.

Roy Lee, zastępca ministra spraw zagranicznych wyspy stwierdził, że pomoc rozszerzy się na inne obszary, aby pomóc w powrocie do normalnego życia „kiedy Ukraina będzie zbliżać się do ostatecznego zwycięstwa”. „Tylko jedność krajów demokratycznych będzie w stanie ukarać kraje autorytarne i zniechęcić je do ponownego podjęcia tej samej błędnej decyzji” – powiedział Lee.

Wyspa nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z żadnym krajem europejskim z wyjątkiem Watykanu. Jednak niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak państwa bałtyckie czy Czechy, szczególnie chętnie okazywały wsparcie Tajwanowi w napięciach z Chinami – zwłaszcza po ataku Rosji na Ukrainę.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA